Motoarena Toruń — najważniejsze informacje

Kolofsson at Polish Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Motoarena Toruń im. Mariana Rosego to stadion przeznaczony do organizowania zawodów żużlowych. Ze względy na parametry toru nie jest możliwe uprawianie na nim innych dyscyplin sportu. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Z tego artykułu dowiecie się między innymi od kiedy działa, co oferuje i jak duży jest omawiany stadion.

Koszt i czas budowy

Przetarg na budowę stadionu został ogłoszony w grudniu 2006 roku. Budowa ruszyła dwa lata później w czerwcu. Obiekt oddano do użytku na początku maja 2009 roku. Budowa Motoareny Toruń była kosztowną inwestycją – pochłonęła 96 mln złotych.

Otwarcie

Inauguracja Motoareny Toruń miała miejsce 3 maja 2009. Wtedy też na stadionie odbył się pierwszy w jej historii mecz żużlowy. Unibax Toruń wywalczył wówczas zwycięstwo z Unią Leszno.

Powierzchnia

Powierzchnia całego obiektu to ponad 26 tysięcy m2, a trawiaste centrum toru to 7 tysięcy m2. Całość jest naprawdę imponujących rozmiarów.

Pojemność parkingu

Do dyspozycji gości przygotowano obszerny parking, który pomieści około 600 samochodów osobowych oraz 12 autobusów. Dostępne są również miejsca VIP dla kierowców z abonamentami. Mimo wszystko w czasie ważnych imprez miejsc zawsze brakuje, dlatego organizatorzy często przygotowują dodatkowe parkingi w pobliskich lokalizacjach.

Pojemność trybun

Motoarena Toruń może pomieścić ponad 18 000 widzów. Nieco ponad 15 000 to miejsca siedzące. Pozostałe miejsca są dla osób o mocnych nogach. Całość podzielono na cztery sektory oznaczone kolorami. Sektor czerwony to trybuna główna oraz loże VIP (prosta startowa). Trybuna niebieska znajduje się na I łuku oraz przeciwległej prostej. Trybuna żółta  to sektor gości. Trybuna zielona zapewnia widok na II łuk. Każdy sektor posiada oddzielne wejścia, a bilety wstępu upoważniają do przebywania jedynie na jego terenie. Trybuny i tory są zadaszone.

Długość oraz szerokość torów, łuków i prostych

Początkowo tor miał długość 325 metrów, jednak przed sezonem 2017 została zmieniona geometria drugiego łuku, w wyniku czego zmieniła się również długość toru i wynosi obecnie 318 metrów. Długość prostych wynosi 62 metry każda. Promień łuków to 31 metrów. Szerokość pokrytego granitem toru jest zmienna – na prostych wynosi 12 metrów, na łukach 18.

Koncerty

Na Motoarenie Toruń regularnie odbywają się również imprezy muzyczne z udziałem wielu gwiazd. 31 lipca 2010 roku z okazji 777-lecia nadania Toruniowi praw miejskich na stadionie zaśpiewał sam Jose Carreras, zaś 11 czerwca 2011 roku wystąpił na Motoarenie Rod Stewart. 66-letni wówczas artysta dał profesjonalnie przygotowany, a zarazem wyjątkowy koncert, podczas którego wykonał ponad 20 utworów. Słuchacze do dziś wspominają to wydarzenie z wielkimi emocjami.

Lokalizacja

Stadion położony jest w zachodniej części miasta, w dzielnicy Starotoruńskie Przedmieście. Od ścisłego centrum Motoarenę Toruń dzieli jedynie 5 km. Główne wejście znajduje się przy ul. Pera Jonssona 7.

Jeśli będziecie z wizytą w Toruniu, koniecznie wybierzcie się w okolicę tego niesamowitego stadionu. Motoarenę warto zobaczyć nawet tylko z zewnątrz. Obiekt jest imponujący i naprawdę piękny.

Zobacz także:

Toruń to żużel — 6 ciekawostek

Żużel — najpopularniejsza dyscyplina w Toruniu

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu

Apartamenty w Toruniu