Chełmno obok Torunia — miasto zakochanych

W pobliżu miasta Mikołaja Kopernika znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest właśnie urokliwe miasto zakochanych — Chełmno obok Torunia. Choć jest niewielkie, bo składa się zaledwie z 20 tysięcy mieszkańców, niektórzy nazywają je również małym Krakowem lub polskim Carcassone. Chełmno leży na 9 wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, dzięki czemu z każdej strony miasta możemy podziwiać wyjątkową panoramę. W mieście znajduje się również jeden z najdłuższych murów obronnych Europy, a Stare Miasto Chełmna od 20 kwietnia 2005 należy do listy pomników historii. Wiele zabytków Chełmna położonych jest na Europejskim Szlaku Zabytków Gotyku Ceglanego.

Dlaczego Chełmno jest miastem zakochanych?

Spędzając walentynki w Toruniu, warto wybrać się do leżącego tuż obok Torunia Chełmna. To nie tylko skarbnica ciekawych zabytków, to również miejsce romantyczne i przepełnione atmosferą miłości. Spacerując wąskimi, urokliwymi uliczkami wijącymi się między zabytkowymi kamienicami wyraźnie czuć klimat średniowiecznych romansów. Jednym z najsłynniejszych jest historia miłości siostrzenicy Mikołaja Kopernika Krystyny i Kaspra Stulpawtiza, dobosza księcia Albrechta. To dla niego, dziewczyna zrzuciła habit i wyjechała z miasta w ślad za swym ukochanym.

Chełmno jest uważane za miasto zakochanych również dlatego, że w tamtejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie świętego Walentego. Katolicy wierzą, że za ich sprawą dokonują się cuda. Najbardziej znany jest ten z 1630 roku, kiedy to córka Jadwigi z Czarnków Działyńskiej została uzdrowiona z ciężkiej choroby. Wdzięczna matka ufundowała relikwiarz ku czci świętego Walentego, który przez wiele lat pozostawał w ukryciu. Wraz z nastaniem mody związanej z obchodami święta zakochanych, dzień świętego Walentego również w Kościele jest celebrowany z większym zaangażowaniem. Od 2002 roku relikwie świętego Walentego ponownie zostały udostępnione wiernym do oglądania.

Walentynkowe atrakcje w Chełmnie

Obchody święta zakochanych są w Chełmnie wyjątkowo huczne i przyciągają do miasta wielu turystów. Miłosny nastrój czuć w powietrzu już na wiele dni przed 14 lutego. Organizowane są liczne wystawy, koncerty i zabawy. Na witrynach widnieją tysiące serduszek, a te zgłoszone do konkursu walczą o miano najlepszej walentynkowej dekoracji. W dniu samego święta w mieście odbywa się jarmark św. Walentego, podczas którego można kupić między innymi słodkości i biżuterię w kształcie serca.

Dobra wiadomość jest taka, że również poza tym terminem można skorzystać z wielu miłosnych atrakcji. Koniecznie wejdźcie do miejscowej piekarni i spróbujcie bułeczki zawierające ziele miłości — lubczyk lub czekoladowe pralinki w kształcie serca. Chełmno to także miasto ławeczek miłości. Warto zatem usiąść na jednej z nich. Najsławniejsza jest ławeczka zakochanych, znajdująca się na Nowych Plantach. Możecie również zrobić sobie romantyczne zdjęcie na tle instalacji przedstawiającej dwa połączone serca, która mieści się w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera. W sąsiedztwie Bramy Grudziądzkiej znajdziecie z kolei rzeźbę zakochanej pary.

Życzymy Wam dużo miłości 🙂

Apartamenty w Toruniu