Kultura kraju lub regionu jest wynikiem wieloletnich działań społeczności zamieszkujących dany teren.

Toruń jest jednym z większych ośrodków kulturalnych północnej Polski. Szczyci się bogatą historią i imponującym dziedzictwem kulturalnym. W naszym mieście znajdziecie wiele obiektów, których przybliżą Wam dzieje grodu Mikołaja Kopernika. Działają tu liczne centra kultury, muzea, teatry oraz galerie.

Jednym z pierwszych miejsc odwiedzanych przez turystów jest Rynek Starego Miasta w Toruniu. To tutaj znajdują się najważniejsze i najsłynniejsze budowle miasta — Ratusz Staromiejski i Dwór Artusa. Ratusz Staromiejski jest równocześnie siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu. Z kolei toruński Dwór Artusa to miejsce organizacji licznych wydarzeń kulturalnych takich jak wystawy, wernisaże, warsztaty, koncerty oraz spotkania z ważnymi osobistościami ze świata kultury i sztuki.

Na szczególną uwagę zasługuje także Muzeum etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jest to jeden z trzech największych obiektów tego typu w Polsce. Podczas zwiedzania muzeum poznasz kulturę ludową, życie codzienne toruńskiej wsi z lat 1850-1950 oraz zabytki architektury drewnianej. Spacer po skansenie to połączenie nauki oraz relaksu. Jego najstarsza część pochodzi z 1767 roku. Więcej informacji znajdzie w naszym artykule Muzeum Etnograficzne.

Obiektem, który również przyciąga turystów jest Żywe Muzeum Piernika. To tutaj poznasz historię toruńskich pierników i zyskasz okazję, aby upiec własne słodkości według tradycyjnej receptury, a na koniec zrobisz zakupy w tradycyjnym sklepie z piernikowymi pamiątkami.

Mniej historyczną, ale naprawdę niezwykłą atrakcją, którą szczególnie ukochali sobie turyści jest Niewidzialny Dom. Tutaj Twoim przewodnikiem będzie osoba niewidoma, która wprowadzi Cię w niezwykły świat ciemności. Podczas godzinnej wycieczki po krainie mroku dowiesz się, jak to jest, gdy zmysł wzroku trzeba zrekompensować, wytężając pozostałe zmysły.

Atrakcje kulturalno-edukacyjne to miejsce, w którym znajdziesz adresy, godziny otwarcia oraz ceny biletów wstępu do miejsc wymienionych wyżej i wielu innych obiektów, dzięki którym bliżej poznasz Toruń. Złaknieni wycieczki pod okiem profesjonalnego przewodnika dowiedzą się, kim jest Pan Paweł i dlaczego warto skorzystać z jego usług.

Zobacz też:
Wydarzenia Torunia
Atrakcje Torunia
Nasze apartamenty

Toruński Przewodnik

RABAT 10% dla klientów Rentoom
Czym byłoby zwiedzanie Torunia bez prawdziwego przewodnika, który zdradzi Wam sekrety tego wyjątkowego miasta. Pokaże Wam najważniejsze zabytki Torunia m.in.: Rynek Staromiejski, Dwór Artusa, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą wieżę, Gospodę Pod Modrym Fartuchem, czy ruiny zamku Krzyżackiego. To zaledwie mały ułamek wycieczki. Zwiedzanie z Panem Pawłem to sama przyjemność i duża porcja historii Torunia.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to miejsce, gdzie można zwolnić i ładować baterie na kolejne toruńskie atrakcje. To wspaniały pomysł na spędzenie czasu na łonie natury. Można podziwiać wiele gatunków ssaków, gadów i ptaków oraz piękne drzewa, krzewy i kwiaty.

Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski w Toruniu został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży, ale również dorośli znajdą coś dla siebie. Niesamowite spektakle przeniosą Twoje dzieci do świata wyobraźni. Dobra alternatywa w pochmurne dni albo po aktywnym dniu pełnych wrażeń.

Żywe Muzeum Piernika

Słynne toruńskie Żywe Muzeum Piernika przyciąga rzesze turystów. Jedyna taka atrakcja w Europie. To tu możesz się wybrać w niezapomnianą podróż z piernikiem i historią w tle. Poznasz tajniki średniowiecznej kultury, historii miasta a najważniejsze upieczesz swój prawdziwy piernik na bazie tradycyjnej toruńskiej receptury.

Niewidzialny dom

Niewidzialny dom to niezwykłe miejsce na mapie toruńskich atrakcji. Tu wkraczasz w krainę zupełnej ciemności, gdzie poznasz moc swoich innych zmysłów niż wzrok. Zrozumiesz świat ludzi niewidomych. Z całą pewnością wzrośnie Twoja świadomość i postrzeganie rzeczywistości, która Cię otacza.

Teatr Horzycy

Sztuka i kultura w Toruniu jest na wysokim poziomie. Dlatego Teatr Horzycy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Poczuj ten niesamowity klimat i emocje, które emanują ze sceny teatru, który pierwszy spektakl wystawił w 1920 r.

Forty

Historyczne atrakcje Torunia również cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego odwiedzając Toruń warto mieć je na uwadze. Do takich atrakcji niewątpliwie można zaliczyć FORTY, które powstały z końcem IX wieku. Niektóre z nich zostały zrewitalizowane, w innych bardziej widać skutki upływu czasu. Dla fanów historii prawdziwa gratka.

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu oferuje szereg atrakcji. Począwszy od domu słynnego astronoma Mikołaja Kopernika, przez Muzeum sztuki dalekiego wschodu, Ratusz Staromiejski, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, kończąc na Muzeum toruńskiego piernika. Na wszystkie te atrakcje może braknąć dnia.

Coffee & Whisky House

A może potrzebujesz chwili wytchnienia? Coffee & Whisky House w Toruniu to idealne miejsce, by zwolnić. To tu możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu i zrelaksować się przy aromatycznej kawie lub degustacji niebanalnej Whisky z wielu zakątków świata.