Dom Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik był wybitnym, polskim astronomem, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum kosmosu, a jedynie jedną z wielu planet krążących wokół Słońca. Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Do jego narodzin doszło prawdopodobnie w rodzinnej kamienicy mieszczącej się przy ówczesnej ul. św. Anny. Obecnie jest to ulica Mikołaja Kopernika. Historycy biorą również pod uwagę możliwość, że astronom urodził się w domu położonym przy Rynku Staromiejskim. Ten jednak nie przetrwał do dzisiejszych czasów i z tego względu za miejsce narodzin Mikołaja Kopernika jest uznawana kamienica przy ulicy nazwanej jego imieniem i nazwiskiem.

Dom Mikołaja Kopernika mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 15/17 i znajduje się w nim muzeum poświęcone jego pamięci. Budynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku i do dziś zachował oryginalny charakter. Jest cennym zabytkiem architektonicznym. Zwiedzając muzeum, będziesz miał możliwość obejrzeć wnętrze dwóch sąsiadujących budynków.

W pierwszej części muzeum można podziwiać gotycki styl budowli oraz poznać tradycyjny układ i wystrój średniowiecznych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługują drewniane belki stropowe oraz malowidła ścienne, spośród których część pamięta jeszcze czasy Mikołaja Kopernika. W drugiej części Domu Mikołaja Kopernika muzeum udostępnia zwiedzającym obszerną kolekcję przedmiotów opowiadających historię życia astronoma oraz pamiątek rodzinnych. W obszernych piwnicach mieści się ekspozycja stała poświęcona historii toruńskiego piernika.

Godziny otwarcia

  • od 1 maja do 30 września
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 18:00

  • od 1 października do 30 kwietnia
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 16:00

Cennik

- bilet ulgowy bilet normalny
Na sale ekspozycyjne 13 zł 18 zł
Film 4D (fotel) 13 zł 18 zł
Film 4D (antresola) 12 zł 16 zł

* W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny

Apartamenty w pobliżu