Dwór Artusa w Toruniu mieści się pod adresem Rynek Staromiejski 6. To właśnie tutaj dumnie wznosił się budynek pochodzący z końca XIV wieku. Od początku należał on do Bractwa Świętego Jerzego i pełnił rolę miejsca spotkań arystokracji, a nawet królów, książąt i namiestników królewskich. Mury Dworu Artusa gościły najznamienitsze postacie tamtych czasów. Odbywały się tam biesiady, koncerty oraz spektakle teatralne, ale także obrady sejmu Rzeczpospolitej oraz sejmików Prus Królewskich. To na Dworze Artusa został w 1466 roku zawarty drugi pokój toruński, który przywrócił Polsce Prusy Królewskie i Warmię.
Dwór Artusa Obecnie
Niestety obecny budynek nie jest tym samym, który stał na Rynku Staromiejskim do 1802 roku. W takim kształcie, jaki możemy podziwiać dzisiaj, Dwór Artusa został wzniesiony w 1891 roku i jest znacznie większy od swojego poprzednika. Zbudowano go na wcześniejszej parceli oraz powiększono o powierzchnię dwóch sąsiednich. Zachowano jednak gotycki styl budowli. Od chwili ponownego otwarcia Dwór Artusa pełnił funkcje kulturalne, społeczne, usługowe oraz gastronomiczne.
W 1949 roku budynek został oddany w ręce władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W latach 1993-1995 Dwór Artusa przeszedł gruntowny remont, podczas którego odkryto, że w sieni, na suficie znajdują się eklektyczne rysunki z 1907 roku, przedstawiające najważniejsze budynki miasta oraz sceny historyczne. Po tym remoncie zyskał nową funkcję Centrum Kultury „Dwór Artusa”. Parter budowli zachował swoje handlowo-usługowe przeznaczenie, natomiast pozostała część budynku służy głównie jako miejsce organizacji takich wydarzeń kulturalnych jak wystawy, wernisaże, warsztaty, koncerty czy spotkania z wybitnymi postaciami.
Zwiedzanie Dworu Artusa
Obecnie na parterze budynku znajduje się drogeria, sklep z tradycyjnymi piernikami oraz kawiarnia i niestety jest to jedyna część budynku, którą możemy na co dzień zobaczyć. Daje możliwość podziwiania wyżej wspomnianych malowideł, ale pozostawia niedosyt związany z brakiem dostępu do pozostałych pomieszczeń.
Zwiedzanie reprezentacyjnej Sali Wielkiej oraz Małej, Lustrzanej, Srebrnej i Malinowej możliwe jest jedynie z przewodnikiem i to po wcześniejszej rezerwacji przez grupę zorganizowaną. Aby dokonać rezerwacji, należy skontaktować się z Toruńskim Serwisem Turystycznym, dzwoniąc pod nr 56 62 10 232 lub kontaktując się poprzez pocztę elektroniczną pisząc e-mail na adres przewodnicy@turystyka.torun.pl