Filuś z Torunia to jeden z najbardziej znanych pomników miasta. Kochają go zwłaszcza najmłodsi, ale i starsi chętnie fotografują się z tym sympatycznym czworonogiem. Twórcą posągu jest Zbigniew Miklewicz, ale autorem pierwowzoru jest Zbigniew Lengren, znany grafik i rysownik, który przez lata był związany z Toruniem.

Jak powstał Filuś z Torunia?

Pomnik Filusia został wykonany z brązu. Na Toruńskim rynku stanął w 2005 roku w 86 rocznicę urodzin swojego twórcy. Zbigniew Lengren przez ponad 50 lat rysował paski komiksowe do magazynu „Przekrój”, za których pośrednictwem opowiadał nieme przygody sympatycznego czworonoga Filusia oraz jego pana profesora Filutka.

Profesor Filutek to wesoły, elegancki, starszy pan ubrany w surdut, który prawie nigdy nie rozstawał się z melonikiem i parasolem. Jego wiernym towarzyszem był właśnie Filuś. Obaj od 1948 do 2003 roku uczestniczyli w licznych, zabawnych wydarzeniach, na które z niecierpliwością czekali toruńscy czytelnicy.

Kim był twórca Filusia?

Zbigniew Lengren urodził się 2 lutego 1919 roku w Tule. Wychował się i wykształcił w Toruniu. Był satyrykiem, grafikiem i rysownikiem, ale również autorem wierszy oraz konferansjerem. Ilustrował książki dla dzieci oraz tworzył plakaty filmowe. Za życia zżymał się na fakt, że jest tak mocno utożsamiany z postacią profesora Filutka i jego psa Filusia, przez co jego pozostała twórczość była mniej widoczna. Zmarł 1 października w Warszawie.

Filuś z Torunia przynosi szczęście

Filuś jak każdy psiak lubi towarzystwo ludzi i pieszczoty. Jeśli pogłaszczesz go w odpowiednim miejscu, w zamian otrzymasz odrobinę szczęścia. Czochrając czworonoga prawą dłonią po głowie i za uszami zapewnisz sobie jasność umysłu i mądrość. Miłość zdobędziesz tuż po tym, jak pogłaszczesz lewą dłonią jego ogonek. Twoje finanse ulegną poprawie, jeśli przez chwilę potrzymasz parasolkę, której dzielnie pilnuje piesek.

Jak znaleźć Filusia?

Filuś siedzi na Rynku Staromiejskim. To jego ulubione miejsce. Jeżeli chcesz się z nim spotkać, kieruj się w północno-wschodni róg rynku, tam, gdzie zaczyna się ulica Chełmińska. Piesek trzyma w pyszczku melonik, który należy do jego pana oraz pilnuje jego parasolki. O Filusiu warto pamiętać zwłaszcza 1 kwietnia. To dzień imienin jego twórcy oraz święto samego Filusia.

Jeśli masz jeszcze chwilę czasu, zapraszamy Cię do zapoznania się z historią pomnika toruńskiego osiołka oraz pomnika Flisaka.

Apartamenty w Toruniu