Karnawał w Toruniu

Karnawał w Toruniu to całkiem niezły pomysł. Jeśli lubisz podróżować i zwiedzać ciekawe miejsca, być może zdecydujesz się spędzić karnawał właśnie w ten sposób. Dla osób, które chętnie poznają historię, architekturę oraz kulinaria kolejnych zakątków kraju lub świata, każda okazja jest dobra do mniejszej lub większej wyprawy. Jeśli ciągle gdzieś Cię gna, może tym razem zawitasz właśnie do Torunia?

Karnawał zaczyna się 6 stycznia w święto Trzech Króli, a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która jest świętem ruchomym i zawsze przypada na 46 dni przed Wielką Niedzielą. Popielec to także dzień rozpoczynający okres Wielkiego Postu, który dla katolików oznacza czas zadumy i przygotowań do Świąt Wielkanocnych.

Karnawał to z kolei czas przepełniony radością, kolorami oraz zabawą. Tradycją jest, że w tym okresie urządzane są maskarady, bale przebierańców, parady i spotkania towarzyskie. Najwięcej z nich odbywa się w czasie tak zwanych Ostatków, czyli dni kończących karnawał. Obejmują one czas pomiędzy Tłustym Czwartkiem a Śledzikiem, czyli wtorkiem poprzedzającym Środę Popielcową.

Karnawałowe tradycje toruńskie sięgają wielu lat wstecz. Uliczne pochody i maskarady zapisały się na kartach toruńskiej historii już w roku 1440. W 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk ustanowił międzynarodowe jarmarki toruńskie, które odbywały się cyklicznie 3 razy do roku, a najdłuższy z nich był organizowany na Trzech Króli i trwał 2 tygodnie. Jarmarki stanowiły doskonałą okazję do wymiany towarów i zwyczajów. W ich czasie odbywały się liczne przedstawienia aktorskie, można było wysłuchać wędrownych bajarzy opowiadających niezwykłe historie i obejrzeć pokazy sztukmistrzowskie oraz akrobatyczne.

Tradycje zabaw karnawałowych w Toruniu sięgają czasów przedrozbiorowych. Na słynnym Dworze Artusa odbywały się wówczas spotkania, podczas których odbywały się dworskie tańce, podawano kolację oraz piwo gdańskie. Niestety w 1703 roku w czasie oblężenia szwedzkiego budynek prawie całkowicie spłonął. Nowy gmach postawiono w roku 1829. Ten z powodu pękania ścian również został rozebrany. Kolejny budynek zbudowano w roku 1891. Można go podziwiać do dnia dzisiejszego.

W XIX wieku bardzo popularne stało się wśród szlachty spędzanie karnawału w mieście. Na czas karnawałowych tygodni całe rodziny szlacheckie wynajmowały w Toruniu kwatery i żyły hucznie, a czasem wręcz rozrzutnie.

Obecne obchody karnawałowe nie są już tak spektakularne jak dawniej. Polacy ograniczają się do spotkań z bliskimi, głównie na tak zwanych domówkach, które czasem przybierają charakter balu maskowego lub zabawy tematycznej. Niektórzy korzystają także z oferty udziału w płatnych zabawach karnawałowych organizowanych przez różnego rodzaju lokale z zapleczem gastronomicznym. Inni po prostu częściej odwiedzają w tym okresie znane i lubiane miejsca, w których można potańczyć przy dobrej muzyce.

Jeśli jesteś tzw. wolnym duchem i lubisz samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób spędzasz swój czas, zapraszamy na karnawał do urokliwego Torunia. Z bogatej oferty noclegowej Rentoom możesz wybrać apartament, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom, a z pomocą opisów toruńskich atrakcji samodzielnie zaplanujesz pobyt. W Toruniu znajdziesz również wiele miejsc, w których skosztujesz regionalnych specjałów. Toruń jest piękny o każdej porze roku, także zimą.

Apartamenty w Toruniu