Katedra Świętych Janów

Katedra Świętych Janów jest jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce i jednym z najdoskonalszych przykładów architektury halowej w Europie Środkowej. Budowę świątyni rozpoczęto w 1236 roku, trwała ona ponad 200 lat. Pierwszą wersją kościoła była budowla ceglana o długości około 1/3 obecnej świątyni. Do dzisiejszej formy doprowadzono ją w XV wieku.

Katedra Świętych Janów ma postać trójnawowej, wysokiej hali z bocznymi kaplicami i kruchtami. Wysokość wewnętrznego sklepienia tej monumentalnej budowli sięga 27 metrów, szerokość budynku wynosi 37 metrów a długość 71 metrów. W jej wnętrzu znajdują się cenne dzieła sztuki. W prezbiterium zachowały się pochodzące z XIV wieku gotyckie malowidła przedstawiające patronów świątyni — św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelistę, a także rozbudowany, wielowątkowy, średniowieczny obraz ukazujący Sąd Ostateczny.

Katedra Świętojańska była świadkiem wielu ważnych uroczystości, w której brali udział prawie wszyscy polscy królowie. W jej progach modlili się Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, którego serce pochowane jest w katedrze, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Jan Kazimierz i Jan III Sobieski.

Ciekawym elementem obiektu jest kaplica z chrzcielnicą, przy której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Sto lat po tym wydarzeniu zawieszono w niej renesansowe epitafium z portretem astronoma, które można podziwiać także obecnie. W kaplicy znajduje się również najstarsze, wyrzeźbione w 1766 roku popiersie Mikołaja Kopernika. Tuż za nim, na ścianie widnieje informacja, że w tym miejscu pochowano serce króla Jana Olbrachta.

Wieża Katedry Świętych Janów w Toruniu

Wieża katedralna pochodzi z początków XV wieku. Pierwotnie zakładano, że będzie wyższa o 13 metrów. Dziś jest punktem widokowym, a jej serce stanowi zawieszony w 1500 roku dzwon Tuba Dei — Trąba Boża. Tuba Dei waży prawie 8 ton, a w momencie zawieszenia był największym dzwonem w tej części Europu. Legenda głosi, że został on odlany, aby jego dźwięk wybłagał u Boga łaskę przesunięcia zbliżającej się apokalipsy. Przez lata głos Trąby Bożej towarzyszył najważniejszym wydarzeniom miasta. Obecnie, ponieważ jego wibracje zagrażają bezpieczeństwu wieży, słychać go jedynie kilka razy w roku. Wchodząc na wieżę widokową, można dotknąć serca Tuba Dei i poprosić o spełnieni marzenia.

Od południowej strony wież katedralnej, na elewacji wisi zegar flisaczy z jedną wskazówką Tarcza zegarowa — Digitus Dei pochodzi z około 1433 roku i jest tym samym drugą najstarszą w Polsce.

Zwiedzanie Katedry Świętych Janów w Toruniu

Wnętrze katedry można zwiedzać codziennie za dobrowolną opłatą złożoną do skarbony ofiarnej umieszczonej przy wejściu.

Godziny otwarcia

  • od 1 kwietnia do 31 października

    w dni powszednie 9:00 – 17:15

    w niedziele i święta 14:00 – 17:15

Cennik

bilet ulgowy 7 zł
bilet normlany 10 zł

* Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom, emerytom i rencistom.

Apartamenty w pobliżu