Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Mieści się na Starym Mieście przy ul. Franciszkańskiej 9 i 11, tuż obok słynnego planetarium. Zwiedzający pojawili się w jego wnętrzach po raz pierwszy w 2003 roku. Impulsem do utworzenia muzeum był dar, który znana podróżniczka i dziennikarka Elżbieta Dzikowska przekazała mieszkańcom Torunia. Ofiarowała ona na ręce włodarzy miasta ponad 800 eksponatów będących pamiątkami z podróży, jakie przez lata odbywała wraz ze swoim partnerem zawodowym oraz życiowym — Tonym Halikiem, pochodzącym właśnie z Torunia.

Kim był Tony Halik?

Tony, a właściwie Mieczysław Halik urodził się 24 stycznia 1921 roku w domu rodzinnym przy ul. Prostej 8 w Toruniu. Już od najmłodszych przejawiał zamiłowanie do podróży. Swoją pierwszą wyprawę odbył w wieku 14 lat. Wówczas przepłynął na tratwie flisackiej trasę od Płocka do Granicy Wolnego Miasta Gdańska, gdzie został zatrzymany przez straż graniczną, a następnie odwieziony do domu. Jego późniejsze życie także było nieustającą podróżą. Przez lata przemierzył niezliczone ilości kilometrów, zebrał ogromne zbiory pamiątek, napisał 13 książek i wiele artykułów.

Od 1974 roku, kiedy to poznał swoją życiową partnerkę Elżbietę Dzikowską, wspólnie z nią realizował kolejne projekty podróżnicze. Ich najsłynniejszym przedsięwzięciem jest znany serial podróżniczy o wdzięcznym tytule „Pieprz i wanilia”, który był emitowany na antenie telewizyjnej jedynki w latach 1982-1989. W sumie zostało nakręconych ponad 300 odcinków.

Tony Halik zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie.

Co ciekawego zobaczysz w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika?

Ten oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu jest miejscem innym niż pozostałe atrakcje Torunia. Nie znajdziesz tutaj pierników ani śladów Mikołaja Kopernika. Znajdziesz natomiast historię życia jednego z najwybitniejszych polskich podróżników, dziennikarzy i fotografów, przedstawioną za pomocą licznych pamiątek z podróży.

Zebrane przez Tony’ego Halika oraz Elżbietę Dzikowską artefakty zostały rozmieszczone w kilku salach. Każda z nich powstała w oparciu o jakąś myśl przewodnią. Wszystkie razem są dowodem na ludzkie pragnienie eksploracji i poznawania świata.

Jako pierwszą zwiedzamy salę „Tony Halik. Moja wielka przygoda”. Następnie przechodzimy do piętra poświęconego podróżom po Meksyku i Gwatemali. A stamtąd udajemy do dwóch kolejnych ekspozycji zatytułowanych „W krainach łowców głów” oraz „Przez Czarny Ląd” Można na nich znaleźć liczne pamiątki etniczne i plemienne z podróży po Ameryce Południowej, Indiach czy Afryce. Jedna z wystaw poświęcona jest także miłości Elżbiety Dzikowskiej do biżuterii etnicznej wykonywanej z kamieni, kości, nasion, włókien roślinnych czy muszli. Całość wieńczy sala zatytułowana „Polskie odkrywanie i opisanie świata”. Jest ona poświęcona innym wielkim, polskim podróżnikom, którzy również wnieśli wkład w odkrywanie nowych zakątków Ziemii. Ekspozycje zostały wzbogacone o treści multimedialne oraz filmy kręcone przez samego Tony’ego.

Zwiedzanie

Orientacyjny czas zwiedzania muzeum wynosi około 60 minut, ale w praktyce wszystko zależy od preferencji gości. Osoby głębiej zainteresowane tematyką wystawy mogą spędzić tutaj wiele ciekawych godzin.

Godziny otwarcia

  • od 1 maja do 30 września
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 18:00

  • od 1 października do 30 kwietnia
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 16:00

Cennik

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu
bilet normalny 18 zł
bilet ulgowy 13 zł

* W środy wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny

Apartamenty w pobliżu