Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu znajduje się na terenie dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ul. Bydgoskiej 7. Od Rynku Staromiejskiego jest oddalony o około 1 km. Z centrum miasta można tutaj dotrzeć tramwajem linii 3 lub 5. Zachęcamy jednak do spaceru, zwłaszcza że trasa biegnąca ze Starego Miasta prowadzi przez tereny parkowe.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to ponad 8 hektarów terenu, na którym można podziwiać interesujących przedstawicieli flory oraz fauny. Wizyta w takim miejscu stanowi wspaniały pomysł na spędzenie dnia w towarzystwie przyrody. Dzięki stosunkowo niedużej wielkości obiektu wycieczka nie będzie nadmiernie męcząca nawet dla najmłodszych pociech. Czas tutaj spędzony upłynie na nieśpiesznym, przyjemnym spacerze pośród zieleni.

Wśród 150 zwierząt będących przedstawicielami 50 gatunków znajdują się tu takie okazy jak: taraj, karakal, ryś euroazjatycki, panda mała, bolita południowy, lemury wari, lemury katta, alpaka, markur turkmeński, owca grzywiasta, goral chiński, mundżak chiński, walabia benetta, surykatka, niedźwiedź himalajski, tamaryna białoczuba, pigmejka, marmozeta białoczela, paw indyjski, sowa śnieżna, puszczyk mszarny.

W 2002 roku w skład atrakcji toruńskiego ogrodu zoobotanicznego weszła ptaszarnia. Na jej terenie znajdują się liczne okazy będące przedstawicielami świata egzotycznych ptaków oraz roślin. Zobaczyć tutaj można między innymi kukaburę chichotliwą, miedziankę szmaragdową, słowika chińskiego, szpaka bramińskiego, kakadu białoczubą, tukana tęczodziobego, arę oliwkową, szpaka balijskiego.

Ponadto dla zwiedzających dostępne jest także terrarium z różnymi gatunkami płazów oraz gadów. Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta w mini zoo i spotkanie z kozą karłowatą czy osłem domowym.

Flora ogrodu składa się z 55 gatunków drzew i 24 gatunków krzewów oraz wielu bylin. Do najciekawszych gatunków należą: miłorząb dwuklapowy, buk pospolity odmiany purpurowej, magnolie czy tulipanowiec amerykański, wiśnia kazan. Rośnie tu wiele wspaniałych różaneczników i powojników. Ponadto Ogród Zoobotaniczny w Toruniu może pochwalić się także bogatą kolekcją róż, krokusów i roślin skalnych.

Godziny otwarcia

 • Ogród
  od maja do sierpnia 10:00 – 19:00
  od 16 marca do 15 października 10:00 – 18:00
  od 16 października do 15 marca 10:00 – 16:00
  od 1 do 15 marca (sobota-niedziela) 10:00 – 17:00

 • Ptaszarnia
  od maja do sierpnia 10:00 – 18:30
  od 16 marca do 15 października 10:00 – 17:30
  od 16 października do 15 marca 10:00 – 16:00
  od 1 do 15 marca (sobota-niedziela) 10:00 – 16:30

Cennik

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
bilet normalny (osoby dorosłe) 15 zł
bilet ulgowy 10 zł
bilet specjalny 1 zł

* bilet ulgowy przysługuje:

uczniowie i studenci studiów dziennych do 26 roku życia za okazaniem legitymacji, emeryci, renciści, inwalidzi, osoba dorosła z uprawnieniami do biletu ulgowego z dzieckiem do lat 3, opiekun z dzieckiem niepełnosprawnym lub opiekun dorosłego niepełnosprawnego w stopniu znacznym

* bilet specjalny przysługuje:

opiekunowie grup zorganizowanych – 1 opiekun na 10 uczestników, dzieci do lat 3, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności będące uczestnikami grupy zorganizowanej, posiadacze Toruńskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej, Osoby Niepełnosprawnej Wymagającej Wsparcia Opiekuna i Opiekuna Osoby Niepełnosprawnej

Apartamenty w pobliżu