Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest główną świecką budowlą toruńskiego Starego Miasta. Ten gotycki budynek powstawał etapami w czasie XIII i XIV wieku. Najpierw zbudowano wieżę, którą z czasem podwyższono, nakryto blaszanym hełmem i zintegrowano ze wzniesionymi w późniejszym czasie zabudowaniami. W ten sposób powstał okazały budynek z wewnętrznym dziedzińcem. Na początku XVII wieku wybitny flamandzki architekt Anton van Obberghen przebudował ratusz tak, aby jeszcze bardziej podkreślić znakomitość budynku będącego handlowym i administracyjnym centrum miasta. Dobudowane zostało dodatkowe piętro oraz wprowadzono ozdobne, kamienne elementy w postaci narożnych wieżyczek i okiennych ram.

Niestety w 1703 roku podczas oblężenia szwedzkiego ratusz został strawiony przez pożar, będący wynikiem bombardowania. Spaleniu uległy wszystkie pomieszczenia powyżej parteru. Mury, na szczęście, ocalały. Jeszcze w tym samym wieku udało się odbudować budynek ratusza, ale ślady tamtych wydarzeń widoczne są do dziś. Wieża nadal nie posiada blaszanego hełmu a na cegłach znajdujących się na jej najniższej kondygnacji widać ślady dymu sprzed ponad 300 lat.

Obecnie Ratusz Staromiejski w Toruniu stanowi symbol architektury mieszczańskiej, jest jednym z największych, ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Mieści się w nim Muzeum Okręgowe, które jest jednym z największych muzeów w Polsce. Jego oryginalne wnętrza są atrakcja samą w sobie. Nie sposób nie zachwycić się majestatycznymi, gotycki sklepieniami Sukiennic, Hali Ław Chlebowych czy Sali Sądowej. Ponadto znajdują się tam liczne wystawy artystyczne oraz ekspozycje poświęcone historii Torunia.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa malarska polskiego, na której możemy podziwiać między innymi dzieła takich artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski. Zwiedzanie warto zakończyć, podziwiając widok rozciągający się z wieży ratuszowej. Można z niej obejrzeć imponującą panoramę Starego Miasta malowniczo położonego wzdłuż prawego brzegu Wisły.

Godziny otwarcia

  • od 1 maja do 30 września
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 18:00

  • od 1 października do 30 kwietnia
    od wtorku do niedzieli 12:00 – 16:00

Cennik

Ratusz Staromiejski
bilet normalny 18 zł
bilet ulgowy 13 zł

* W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny

Apartamenty w pobliżu