Rynek Nowomiejski w Toruniu

Odkryj Rynek Nowomiejski w Toruniu

Rynek Staromiejski w Toruniu znają wszyscy. Nie każdemu jednak starcza wytrwałości, żeby odkryć Rynek Nowomiejski w Toruniu, a szkoda, bo to naprawdę piękne miejsce. Dziś chcemy Cię zachęcić, żebyś poświęcił nieco więcej uwagi właśnie tej części miasta.

Spędzając weekend w Toruniu, warto poświęcić czas nowszej części Zespołu Staromiejskiego. Rynek Nowomiejski mieści się na planie kwadratu o boku 95 metrów. Powstał jako centralna część Nowego Miasta Torunia założonego przez Zakon Krzyżacki w 1264 roku. Było to swoiste centrum handlowe. To tutaj kupcy sprzedawali towary różnego rodzaju. Przy dawnym kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej nadal można znaleźć kostkę brukową zawierającą ślady po dawnych straganach handlowych.

Zabytki Rynku Nowomiejskiego w Toruniu

Rynek Nowomiejski to swoista oaza spokoju. Jest tu znacznie mniej tłoczno niż w starszej części miasta, ale równie zachwycająco. Miłośnicy architektury znajdą tutaj wiele wspaniałych budowli o ciekawej historii.

Budynek dawnego zboru ewangelickiego

Centralne miejsce rynku zajmuje budynek powstały na fundamentach budowli, która w XIV wieku pełniła funkcję Rynku Nowomiejskiego. Ówcześnie mieściła się tam sala posiedzeń Rady Miejskiej, sala sądu ławniczego, kancelaria, sukiennice i ławy chlebowe, a w piwnicach piwiarnia i więzienie. Po połączeniu w 1454 roku Starego i Nowego miasta budynek stał się pomocniczą siedzibą władz. Następnie od 1668 roku pełnił on funkcję świątyni luterańskiej pod wezwaniem Świętej Trójcy. W XIX wieku, z powodu złego stanu technicznego budynku, postawiono na jego miejscu nowy budynek, który stał się przystanią zboru ewangelickiego i taką funkcję pełnił od 1824 do 1918 roku. W latach 1927-1939 mieściła się w nim cerkiew prawosławna. Obecnie jest siedzibą Fundacji Tumult. Do dnia dzisiejszego przetrwały oryginalne pomieszczenia piwniczne.

 Apteka pod Złotym Lwem

W jednym z narożników Rynku Nowomiejskiego uwagę przyciąga słoneczny budynek o klasycystycznych cechach. Znajduje się w nim Apteka pod Złotym Lwem. Jej początki sięgają 1624 roku. Dawniej nosiła nazwę Apteka Nowomiejska. Budynek, w którym się znajduje, pamięta koniec XIV wieku. Pierwotnie miał cechy architektury gotyckiej. W XIX wieku jego fasada została poddana przebudowie.

 Gospoda pod Modrym Fartuchem

Według podań to najstarsza gospoda w Polsce. Prawdopodobnie pochodzi z 1489 roku. Uważa się, że była miejsce spotkań królów. Podobno odwiedzał ją również sam Napoleon Bonaparte. Zgodnie z zapisami historycznymi słynęła ona z aromatycznego wina oraz piwa. Obecnie w tej barokowej kamienicy z XVIII wieku znajduje się stylizowana kawiarnia, nawiązująca wystrojem do dawnych czasów.

Apartamenty w Toruniu