Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to cykliczna, coroczna impreza kulturalno-naukowa, której zadaniem jest popularyzacja wśród mieszkańców miasta dorobku toruńskich naukowców i artystów. Ostatnia, 19 edycja festiwalu odbyła się w 2019 roku. Jubileuszowy, 20 festiwal powinien odbyć się w roku 2020, niestety plany pokrzyżowała pandemia COVID-19. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie XX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki odbędzie już niebawem w roku 2022.

Jak to się odbywa?

Głównymi organizatorami Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta w Toruniu oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Aktywny udział w jego przygotowaniu biorą również mniejsze ośrodku kulturalne i naukowe z Torunia i okolic. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce od 16 do 18 lutego 2001. Wtedy wszelkie wydarzenia towarzyszące odbywały się od czwartku do niedzieli. W 2011 roku zmieniono plan imprezy. Od tamtej pory uroczyste rozpoczęcie festiwalu odbywa się w piątek, a imprezy towarzyszące mają miejsce od soboty do wtorku. Podczas festiwalu odbywają różnego rodzaju:

– prelekcje,

– dyskusje,

– wystawy,

– pokazy,

– prezentacje,

– koncerty,

– warsztaty,

– konkursy,

– wycieczki.

Program uroczystości jest tak skonstruowany, żeby każda grupa wiekowa mogła wziąć w nich udział.

XIX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu

Ostatnią edycją, która się odbyła przed pandemią koronawirusa, był XIX Festiwal Nauki i Sztuki. Jego tematem były „Oblicza komunikacji”. Impreza rozpoczęła się 24 kwietnia 2019 roku i trwała przez 5 dni. Składała się z 130 imprez towarzyszących z 20 dziedzin i zgromadziła ponad 30 tysięcy osób.

Kiedy XX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu?

Po zakończeniu XIX edycji festiwali, na całym świecie zaszły ogromne zmiany wynikające z pandemii koronawirusa. Ludzie na całym świecie zmuszeni zostali do podjęcia radykalnych środków ostrożności. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, musieliśmy zrezygnować z przebywania w większych skupiskach nieznajomych osób. To spowodowało dwuletnią przerwę w organizacji festiwalu. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja uległa uspokojeniu i już w tym roku możliwa będzie organizacja jubileuszowego XX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, na co wszyscy czekamy z niecierpliwością.

Jeżeli chcielibyście uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i potrzebujecie wygodnego noclegu w Toruniu, zachęcamy do zapoznania z szeroką ofertą naszych komfortowych apartamentów.

Apartamenty w Toruniu