Żywe Muzeum Piernika

Toruń piernikami stoi. Będąc w tym wspaniałym mieście, nie sposób pominąć atrakcji związanych z tą znaną na całym świecie słodkością. Doskonałym sposobem na spotkanie z toruńskim piernikiem jest wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Powstało ono w 2006 roku i mieści się na toruńskiej starówce przy ul. Rabiańskiej 9. Do środka zaprasza nas, wyczuwalny już od wejścia, zapach korzennych przypraw i miodu. To właśnie tutaj turyści w każdym wieku mają okazje brać udział w wypiekaniu toruńskich pierników według oryginalnej receptury. Jest to atrakcja, która najbardziej ucieszy najmłodszych podróżników, ale starszym również sprawi wiele radości.

Pobyt w Żywym Muzeum Piernika trwa około 1,5 godziny. Wejście odbywa się o każdej pełnej godzinie, począwszy od godziny 10:00. Ostatnie wejście ma miejsce o godzinie 17:00. Samo zwiedzanie dzieli się na dwa etapy. Na pierwszym piętrze goście przenoszą się do XVI wieku, w którym na spotkanie z nimi czekają mistrz piernikarski, wiedźma korzenna i czeladnicza. Tam, w stylowych, drewnianych wnętrzach, z użyciem tradycyjnych narzędzi, odbywa się kurs wypiekania pierników. Zwiedzający samodzielnie przesiewają mąkę, dodają pachnących przypraw, zagniatają ciasto i wałkują ciast, z którego następnie formują pierniki. Po upieczeniu, swoje dzieło można zabrać do domu.

Po przejściu na wyższą kondygnację trafiamy do XX wieku. Tutaj można obejrzeć i poznać działanie pierwszych maszyn do wyrabiania pierników. Oprócz nich będziecie mieli okazję zobaczyć także piękny zabytkowy piec oraz bogatą kolekcję form do pierników. Na koniec wizyty można zrobić zakupy w klimatycznym sklepiku z pamiątkami, w którym znajdziecie wszystko, co związane z toruńskimi piernikami.

Godziny otwarcia

  • od poniedziałku do niedzieli
    10:00 – 18:00

Cennik

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
dorośli 34 zł
uczniowie 29 zł
przedszkolaki 29 zł
studenci 29 zł
seniorzy 31 zł
dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami 1 zł
dorośli z niepełnosprawnościami 27 zł

*Bilety warto zakupić wcześniej za pośrednictwem serwisu rezerwacyjnego

Apartamenty w pobliżu