Z Toruniem wiąże się wiele mniej lub bardziej prawdziwych historii. Jedną z nich jest legenda toruńskiego flisaka. Na pamiątkę wydarzeń, które opowiada ta historia, na rynku Starego Miasta stanął pomnik, który przedstawia grającego na skrzypcach, młodego mężczyznę, otoczonego przez wpatrzone w niego żaby. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czemu właśnie taki kształt ma ów posąg, czytajcie dalej.
O toruńskim flisaku i żabach
Wiele lat temu, średniowieczny Toruń nawiedziła fala letnich powodzi. Wilgotne środowisko sprzyja bytowaniu żab. Dlatego te, korzystając z przyjaznych warunków, zaczęły się licznie gromadzić na terenach miasta. Zjawisko przyjęło skalę plagi. Płazy zadomowiły się nawet w salach ratusza. Przybywający do miasta goście z obrzydzeniem patrzyli na te wydarzenia i coraz śmielej pozwalali sobie na krytykę ówczesnych władz. Burmistrz nawoływał mieszkańców do zwalczania inwazji żab, ale podejmowane przez nich działania okazały się mało skuteczne. Żeby zmobilizować ludzi do starań, ogłosił, że ten, któremu uda się uwolnić miasto od utrapienia, otrzyma sowitą zapłatę oraz rękę jego córki.
Próbowało wielu, niestety bez powodzenia. Okazję postanowił wykorzystać również młody flisak imieniem Iwo, który już od dłuższego czasu wzdychał do urodziwej córki burmistrza. Iwo słynął z pięknej gry na skrzypcach i właśnie tę umiejętność postanowił wykorzystać do walki z żabami. Wczesny rankiem, stanął na środku toruńskiego rynku i zaczął grać. Płazy urzeczone niezwykłą melodią zaczęły gromadzić się wokół mężczyzny, który powoli zaczął podążać w stronę podmokłych łąk leżących poza centrum miasta. Kiedy dotarł na miejsce, jego muzyka ucichła, a żaby rozpierzchły się po zakątkach nowego domu, który tak im się spodobał, że już tam zostały. Iwo odniósł sukces.
Burmistrz dotrzymał słowo i wyprawił młodym huczne wesele. Para żyła długo i szczęśliwie.
Jak znaleźć pomnik flisaka?
Na szczycie toruńskiej fontanny stoi grający na skrzypcach flisak. Otaczają go zasłuchane żaby, a z ich pyszczków wydostaje się woda. Figura mężczyzny pochodzi z 1914 roku i została odlana z brązu. Jeśli chcesz zobaczyć tę niezwykłą instalację, udaj się na Rynek Staromiejski i kieruj się w stronę południowo-zachodniego narożnika Ratusza Staromiejskiego.
Żabki spełniają życzenia
Gdy uda Ci się odnaleźć pomnik, koniecznie skorzystaj z okazji i pomyśl życzenie i pogłaszcz jedną z żabek. Pamiętaj jednak, że nie warto być zachłannym. Skup się na jednym pragnieniu i jednej żabce, jeśli zechcesz zbyt wiele, żabka może się obrazić i stracisz swoją szansę.
Żabki sprzyjają również osobom poszukującym miłości. Możesz poprosić o pomoc w jej znalezieniu. Główna różnica polega na tym, że żabkę należy pocałować, nie wystarczy samo głaskanie. Potem pozostaje jedynie otworzyć się na prawdziwe uczucie.
Jeśli masz jeszcze chwilę czasu, zapraszamy Cię do zapoznania się z historią pomnika toruńskiego osiołka oraz psa Filusia.