Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4

Muzeum Toruńskiego Piernika jest jednym z 7 oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest również największym tego typu obiektem w Europie. Znane jest między innymi z okazałej kolekcji drewnianych form piernikowych i doskonale przygotowanej ekspozycji prezentującej historię toruńskiego piernika. Siedziba obiektu znajduje się na Nowym Mieście przy ulicy Strumykowej 4 w budynku dawnej fabryki pierników należącej w XIX wieku do rodziny Wesse.

Trochę historii

Johann Wesse po tym jak ożenił się z Dorotą Schreiber, wdową po toruńskim piernikarzu, przejął spadek małżonki w postaci warsztatu piernikarskiego. Gustaw Wesse był jego wnukiem, a zarazem spadkobiercą majątku piernikarskiej rodziny Schreiber. To właśnie jego działania biznesowe przyczyniły się do dynamicznego rozwoju firmy. Zakup nieruchomości znajdujących się w pobliżu budynków, które już należały do familii Wesse, umożliwił rozbudowę przedsiębiorstwa. Budynek fabryki pierników przy ulicy Strumykowej 4 powstał w 1885 roku i był częścią większego kompleksu.

Firma funkcjonowała tak dobrze, że z czasem konieczne okazały się kolejne przenosiny. Okres świetności fabryki przypadł na początek XX wieku. W tamtych czasach w fabryce wytwarzano w ciągu roku nawet do 1000 ton słodkości, które trafiały w najdalsze zakątki całego świata. Dawny budynek fabryki zlokalizowany przy ulicy Strumykowej 4 w 1927 roku zakupiło miasto. Przez jakiś czas mieściła się tam Żeńska Szkoła Przemysłowa. Muzeum Toruńskiego piernika funkcjonuje pod tym adresem od 2015 roku.

W piwnicy Muzeum Toruńskiego Piernika

Na najniższej kondygnacji muzeum zwiedzający mogą obejrzeć wspomnianą już wyżej, kolekcję form piernikarskich. Niektóre z nich zdobią wyjątkowo piękne ornamenty. Ponadto znajdują się tam różne rodzaje pieców. Najstarszy pochodzi z okresu średniowiecza.

 Na parterze Muzeum Toruńskiego Piernika

Mąka, miód i korzenne przyprawy to główne składniki pierników. Właśnie im poświęcona jest zlokalizowana na parterze sala surowców. Tutaj dowiesz się, jak powstaje miód, skąd bierze się cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa i czym są żarna. Poznasz również tajemnicę leżakowania ciasta.

 Na pierwszym piętrze Muzeum Toruńskiego Piernika

Podróż przez piernikową historię pozwoli Ci poznać, w jaki sposób ewoluowało piernikarstwo na przestrzeni lat. Zyskasz okazję do odwiedzin w tradycyjnej toruńskiej kuchni oraz w sklepiku z piernikami z przełomu XIX i XX wieku. Dowiesz się także, skąd się wzięły słynne katarzynki.

 Warsztaty piernikarskie

To dodatkowo płatna atrakcja, z której z całą pewnością warto skorzystać. Każdy, kto weźmie udział w warsztatach, będzie mógł własnoręcznie upiec piernika z tradycyjnego ciasta i przekonać się, czy drzemie w nim talent.

 Zobacz także:

Legenda o piernikarzu i jego córce Katarzynie

Kto ma swoje miejsce w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu?

Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów

Cennik

Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4
interaktywna wystawa + warsztaty
- bilet normalny
35 zł
interaktywna wystawa + warsztaty
- bilet ulgowy
30 zł
interaktywna wystawa + warsztaty
- bilet bezpłatny (szczegóły na stronie)
0 zł
warsztaty - bilet normalny 21 zł
warsztaty - bilet ulgowy 16 zł
warsztaty + wystawa
bilet dla dzieci w wieku 4-7 lat
14 zł

Apartamenty w Toruniu