Kto ma swoje miejsce w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu?

Jedną z najsłynniejszych na świecie jest hollywoodzka Aleja Gwiazd w Los Angeles. Tam swoje miejsce obok takich sław jak Bruce Willis czy zespołu The Beatles mają również znane postacie fikcyjne, a wśród nich na przykład Myszka Miki. Na wzór amerykańskiej ścieżki sławy powstało wiele podobnych na całym świecie, także w Polsce. W Toruniu jej odpowiednikiem jest Piernikowa Aleja Gwiazd. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wybitne osobistości mają swoje miejsce w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Piernikowa Aleja Gwiazd — początek

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu powstała jako nawiązanie do przedwojennej tradycji upamiętniania sławnych Torunian na zdjęciach robionych przed Dworem Artusa. Właśnie taką lokalizację wybrano na jej początek. Pomysł na Piernikową Aleję Gwiazd powstał w 2001 roku. Projekt rozpoczął się 2 lata później. Od tamtego momentu co roku, w czerwcu podczas uroczystej gali, dodawane są do niej dwa kolejne nazwiska sławnych torunian i osób z Toruniem związanych. O tym kto zasłuży na własną płytę z katarzynką, decyduje Urząd Miasta Torunia.

Jak wygląda Piernikowa Aleja Gwiazd?

Toruńska aleja sław to chodnik składający się z dużych marmurowych płyt. Wewnątrz każdej wbudowana jest mosiężna tablica w kształcie katarzynki, na której znajduje się data odsłonięcia i autograf osoby, którą dana płyta upamiętnia. Całość tworzy ciekawą atrakcję turystyczną. Dzięki niej osoby odwiedzające Toruń mogą dowiedzieć się, kto oprócz znanego wszystkim Mikołaja Kopernika jest związany z tym pięknym miastem.

Czyje nazwiska znajdziesz w Piernikowej Alei Gwiazd?

W 2003 roku w Piernikowej Alei Gwiazd pojawiły się dwa pierwsze nazwiska. Paradę toruńskich sław rozpoczęła aktorka Grażyn Szapołowska oraz wybitny radioastronom, profesor nauk fizycznych, wykładowca i współodkrywca pierwszych planet pozasłonecznych Aleksander Wolszczan. Żadne z nich nie urodziło się w Toruniu. Grażyna Szapołowska urodziła się w Bydgoszczy, skąd jej rodzina przeniosła się do Torunia, gdy ona sama miała 7 lat. Z kolei Aleksander Wolszczan urodził się w Szczecinku, a wychował w Szczecinie. W Toruniu natomiast zdobywał wiedzę z zakresu astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W kolejnych latach zacne grono powiększało się o kolejne nazwiska ważnych osobistości.

2004 Małgorzata Kożuchowska i Bogusław Linda

2005 Regina Smendzianka i Leszek Balcerowicz

2006 Janusz Leon Wiśniewski i zespół Republika

2007 Stefania Toczyska i Jan Kusiewicz

2008 Janina Ochojska i Jacek Yerka

2009 Rafał Bryndal i Łukasz Pawłowski

2010 Katarzyna Dowbor i zespół Raz Dwa Trzy

2011 Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski

2012 Piotr Moss oraz Mariusz Rutz i Zbigniew Pszczulny

2013 Joanna Koroniewska i Bogdan Hołownia

2014 Katarzyna Żak i zespół Kobranocka

2015 Piotr Głowacki i Michał Kwiatkowski

2016 Olga Bołądź i Marek Żydowicz

2017 Marian Filar i Tomasz Organek

2018 Filip Wolak i Jarosław Józefowicz

2019 Jakub Gierszał i „Toruńskie Anioły” (żużlowcy)

2020 Wojciech Sobieszak i Andrzej Kossakowski

2021 Środowisko medyczne ratujące życie torunian podczas pandemii COVID-19

2022 Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill (to już wiadomo)

Apartamenty w Toruniu