Pałac Dąmbskich w Toruniu

Dawid Galus, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Pałac Dąmbskich w Toruniu to jedna z tych kamienic, które swoją urodą osławiły miasto. O tym, co się w niej obecnie znajduje i na co warto zwrócić uwagę, przeczytacie w tym artykule. Znajdziecie w nim także krótki opis historii Pałacu Dąmbskich w Toruniu.

Gdzie znajduje się Pałac Dąmbskich?

Żeby podziwiać piękno Pałacu Dąmbskich, należy udać się na ulicę Żeglarską 8, zwaną również Drogą Królewską. Budynek znajduje się tuż przy Bramie Żeglarskiej.

Czym wyróżnia się Pałac Dąmbskich?

Pałac Dąmbskich jest jednym z niewielu zachowanych do dzisiaj przykładów toruńskiego barokowego zdobnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje bogato zdobiona fasada. Pokryta licznymi ornamentami roślinnymi robi imponujące wrażenie. Wyjątkowo piękny jest również portal wejściowy ze strojnie wykończonym przedprożem.

Będąc przed Pałacem Dąmbskich w Toruniu warto również zajrzeć do środka. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających w godzinach otwarcia. We wnętrzach tego pięknego budynku czuć niezwykły klimat kultury w najlepszym wydaniu. Bardzo często odwiedzający mogą również podziwiać różnego rodzaju wystawy tematyczne. W 2022 roku odbyła się tam między innymi wystawa prac toruńskiej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej oraz wystawa poświęcona Poli Negri.

Historia Pałacu Dąmbskich?

Pałac Dąmbskich powstał w 1693 roku na pozostałościach dwóch gotyckich kamienic. Jego fundatorem i pierwszym właścicielem był biskup kujawski Stanisław Kazimierz Dąmbski. Pałac pełnił funkcję rezydencji miejskiej i był zamieszkiwany głównie w okresach jarmarków i zimowego karnawału.

W 1815 roku Pałac Dąmbskich został zaadoptowany jako Hotel Gdański. W 1870 roku budynek przejęło wojsko pruskie, a od 1874 do 1887 roku poddawany był niszczycielskim przebudowom, które odebrały mu jego barokowy charakter. W latach 1920-1924 w Pałacu Dąmbskich mieściła się siedziba Policji Państwowej. Ponadto do 1939 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych organizowało tam ważne wystawy, między innymi portretów mistrza Witkacego. Od 1957 do 2013 roku pałac służył Wydziałowi Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie jest siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.

Remonty przywracające budynkowi dawną świetność odbywały się w latach 1976-1992.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny

Pałac Dąmbskich w Toruniu jest obecnie siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Jest to jedna z najmłodszych instytucji kulturalnych w Toruniu. Swoją ofertę kieruje do osób w wieku od 0 do 100 lat. W repertuarze Kujawsko-Pomorskiego Teatru muzycznego można znaleźć różnego rodzaju koncerty, musicale, spektakle rodzinne, bajki dla najmłodszych, warsztaty i wiele innych propozycji.

Zobacz także:

Ruiny Zamku Dybów w Toruniu

Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu

Apartamenty w Toruniu