Fasady toruńskich kamienic budzą zachwyt turystów. Wśród polskich miast Toruń może poszczycić się największą liczbą kamienic o gotyckim charakterze oraz kilkoma perełkami utrzymanymi w stylu barokowym. Jedną z nich jest właśnie Kamienica pod Gwiazdą.
Lokalizacja i wygląd Kamienicy pod Gwiazdą
We wschodniej pierzei Staromiejskiego Rynku, 40 metrów od pomnika Mikołaja Kopernika pod adresem Rynek Starego Miasta 35 znajduje się Kamienica pod Gwiazdą. Jest to jeden z najlepiej zachowanych mieszczańskich domów patrycjuszowskich w środkowej i północnej Europie. Jego cechą charakterystyczną jest wspaniała, bogato zdobiona, barokowa fasada w żółtym odcieniu. Wzrok przyciągają gęsto ułożone kwiatowe oraz owocowe ornamenty i złota gwiazda, która wieńczy szczyt budynku. Na szczególną uwagę zasługują również charakterystyczne, kręcone, bogato rzeźbione schody, których strzeże figura Minerwy i lwa trzymającego tarczę oraz piękne polichromowane stropy.
Historia Kamienicy pod Gwiazdą
Kamienica pod Gwiazdą pochodzi z drugiej połowy XIII wieku, i tak jak większość toruńskich kamienic została zbudowana w stylu gotyckim. W 1496 roku jej właścicielem był Filippo Buonaccorsi, wybitny poeta i humanista, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka oraz doradca na dworze królewskim na Wawelu. Za przebudowę i zmianę jej charakteru na barokowy odpowiada bogaty kupiec pochodzący z Wrocławia — Johan Georg Zöbner, który stał się jej właścicielem przed 1670 rokiem. Ów kupiec przez pewien okres pełnił także rolę toruńskiego burmistrza. Nieznaczną przebudowę wnętrza budynku przeprowadzono również w XIX wieku, a pod koniec w latach 60. XX wieku wykonano prace konserwacyjne.
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
Od 1970 roku w kamienicy mieści się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu z wystawą o nazwie „Świat Orientu”. Zwiedzający mogą podziwiać eksponaty pochodzące z dalekiego wschodu. Wśród nich znajdują się różne rodzaje zbroi, między innymi japoński miecz samurajski, kamienne i drewniane rzeźby, ceramiczne naczynia oraz biżuteria i inne wyroby z kamieni szlachetnych. Kolekcja obejmuje przedmioty pochodzące z Chin, Tybetu, Syjamu, Korei, Wietnamu, Indii oraz Japonii. Najstarsze pochodzą z 1600 roku p.n.e.
W podwórzu kamienicy znajduje się klimatyczny, charakterystyczny ogród orientalny o powierzchni 200 m2. Rosną w nim między innymi sosna pospolita, sosna drobnokwiatowa, jałowiec sabiński, azalie, bambusy, klon palmowy oraz macierzanka. W ogrodzie znajduje się również drewniany altana, w której od 2009 r. odbywają różnego rodzaju zajęcia edukacyjne oraz dziecięce imprezy urodzinowe w stylu orientalnym.