Rynek Starego Miasta w Toruniu

Jeśli jesteś w Toruniu po raz pierwszy, koniecznie zajrzyj na Rynek Starego Miasta. Ten niewielki plac mieści się na planie kwadratu o boku około 107 metrów, ale oferuje naprawdę wiele ciekawych atrakcji. Aby je obejrzeć, nie będziesz potrzebować wiele czasu.

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski jest jednym z największych ceglanych gotyckich budynków miejskich w Europie. Stanowi centralny punkt Rynku Starego Miasta w Toruniu. Początki tej charakterystycznej budowli datuje się na XIII wiek. Na przestrzeni lat wygląd ratusza oraz jego przeznaczenie ulegało licznym zmianom. Odbywał się tam handel, spotkania o charakterze politycznym oraz zabawy miejskie. Wieża ratuszowa pełniła rolę skarbca, archiwum, a nawet więzienia.

Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe w Toruniu. Znajdziecie w nim liczne eksponaty, które przybliżą Wam historię Torunia. Dla zwiedzających udostępniona jest również wieża ratuszowa, która stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę miasta.

Według legendy budynek Ratusza Staromiejskiego w Toruniu to także kalendarz. Jedna wieża ratusza to jeden rok, 4 bramy symbolizują pory roku, a 12 sal odpowiada miesiącom. Niektórzy twierdzą, że liczba ratuszowych okien wynosi 365.

 Dwór Artusa

Tuż obok Ratusza Staromiejskiego stoi Dwór Artusa. Piękny i majestatyczny budynek z 1891 roku, w którym znajduje się Centrum Kultury. Na parterze mieści się drogeria, sklep z piernikami oraz kawiarnia. Pozostała część budynku jest miejscem organizacji wystaw, wernisaży, warsztatów, koncertów, spotkań z wybitnymi postaciami oraz innych wydarzeń kulturalnych.

Na co dzień ogólnodostępny jest jedynie parter budowli. Gdy spojrzycie w górę, nad waszymi głowami dostrzeżecie eklektyczne malowidła z 1907 roku, przedstawiające najważniejsze sceny oraz budynki Torunia. Zwiedzanie reprezentacyjnej Sali Wielkiej oraz Małej, Lustrzanej, Srebrnej i Malinowej możliwe jest jedynie z przewodnikiem i to po wcześniejszej rezerwacji.

Pierwotny Budynek Dworu Artusa w Toruniu powstał pod koniec XIV wieku i należał do Bractwa Świętego Jerzego. Był miejscem spotkań arystokracji, a nawet książąt i królów.

 Pomnik Mikołaja Kopernika

Od 1853 roku, w południowo-wschodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Toruniu stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Jego autorem jest berliński artysta Fryderyk Abraham Tieck. Rzeźba została odlana z brązu i ma 2,5 metra wysokości. Na cokole, na którym ustawiono pomnik, widnieje łaciński napis informujący, że tu stoi torunianin, który ruszył Ziemię, a zatrzymał Słońce i niebo.

Pomnik flisaka

W okolicy południowo-zachodniego narożnika Ratusza Staromiejskiego znajduje się rzeźba przedstawiająca młodego mężczyznę grającego na skrzypcach. U jego stóp znajdują się zasłuchane w muzykę żaby. Jeśli macie chwilę czasu i chcielibyście dowiedzieć się, z jakiego powodu w 1914 roku ustawiono na Rynku Starego Miasta w Toruniu ten pomnik, zachęcamy do zapoznania się z Legendą o Toruńskim Flisaku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę spacerując po Starym Rynku w Toruniu?

Wielbicieli baroku z pewnością zainteresuje zabytkowy Kościół św. Ducha oraz późnobarokowa, zdobna budowla w piaskowym kolorze — Kamienica Pod Gwiazdą, która obecnie pełni funkcję Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.

Zanim opuścicie Stary Rynek w Toruniu, rozejrzyjcie się również za neogotyckim gmachem Poczty Głównej w Toruniu.

A jeśli starczy Wam czasu poszukajcie pomnika toruńskiego osiołka oraz pomnika psa Filusia. Obie te rzeźby znajdują się tuż przy wejściu na Rynek Starego Miasta w Toruniu, tyle że w dwóch różnych jego krańcach.

Apartamenty w Toruniu