Dlaczego warto odwiedzić Bydgoskie Przedmieście w Toruniu?
Bydgoskie Przedmieście to jedno z tych miejsc na mapie Torunia, które zna mało, który turysta. Szkoda, bo jest naprawdę piękne i godne uwagi. Zaledwie kilkaset metrów dzieli toruńską Starówkę od tej pięknej dzielnicy, a idzie się tam przez zielone, urokliwe, toruńskie parki.
Architektura Bydgoskiego Przedmieścia
Bydgoskie Przedmieście to prawdziwy raj dla miłośników architektury i nieco młodsze oblicze Torunia. Będąc na miejscu, możecie podziwiać liczne secesyjne kamienice z XIX wieku. Warto również zwrócić uwagę na zajezdnię tramwajową z 1891 roku, która działa do dziś oraz na nieco bardziej modernistyczne budowle z początków XX wieku. Przedwojenne Bydgoskie Przedmieście było niezwykle ekskluzywną dzielnicą, zamieszkiwaną przez elitę. Niestety po II wojnie światowej, komunistyczne władze wysiedliły wcześniejszych mieszkańców i oddały lokale w ręce przypadkowych osób. Dzielnica podupadła i straciła swój status. Obecnie władze miasta prowadzą działania mające na celu przywrócenie jej dawnej świetności.
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Na terenach dzielnicy Bydgoskie Przedmieście znajduje się Ogród Zoobotaniczny, który jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce i istnieje od 1797 roku. Założony został jako ogród botaniczny. Wraz z upływem lat jego kolekcja była wzbogacana o kolejne zwierzęta, aż stał się ogrodem zoobotanicznym. Wizyta w toruńskim ogrodzie zoobotanicznym jest doskonałym pomysłem na rodzinne popołudnie. Dzieci z pewnością będą zachwycone, mogąc podziwiać niedźwiedzia himalajskiego, rysia środkowoeuropejskiego, pandę małą czy kilka gatunków lemurów. Mali miłośnicy ornitologii zyskają z kolei okazję do wizyty w ptaszarni i spotkanie z kakadu białoczubą, tukanem tęczodziobym, szpakiem belgijskim oraz wieloma innymi gatunkami ptaków. Ogód Zoobotaniczny w Toruniu mieście się na 8 hektarach ziemi. Jest wystarczająco duży, żeby było ciekawie i odpowiednio mały, żeby nie było nadmiernie męcząco.
Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
Odwiedzając Bydgoskie Przedmieście, warto zobaczyć Park Miejski. To największy i najstarszy park w Toruniu, a ponadto jeden z pierwszych parków w Polsce, który został stworzony z myślą o społeczeństwie. Jego powierzchnia obejmuje niecałe 30 hektarów niezwykle zielonego, rozmaicie ukształtowanego, miejscami nieco dzikiego terenu. Jedną z największych atrakcji parku jest dolina ze stawem, po którym pływają majestatyczne łabędzie. Spacerując po licznych parkowych alejkach wśród malowniczych klombów, bogato zdobionych wieloma gatunkami, kolorowych kwiatów, można naprawdę wspaniale wypocząć.
Inne mniej znane miejsca w Toruniu i okolicy
Gdybyście chcieli urozmaicić swój pobyt w Toruniu, odwiedzając inne, mniej znane atrakcje zapraszamy również do zapoznania się informacjami na temat Muzeum Pdróżników im. Tony`ego Halika, Niewidzialnego Domu, Olenderskiego Parku Etnograficznego.