Dzień Kobiet, poznaj sławne torunianki

Dzień Kobiet to także, dzień sławnych torunianek. Z okazji Waszego święta przybliżymy wam jego prawdziwą historię oraz przedstawimy sylwetki pięciu spośród wielu, wybitnych dam Torunia.

Dzień Kobiet — początki

Wbrew obiegowej opinii, obchodzony 8 marca Dzień Kobiet nie jest wymysłem PRL-u. Według niektórych historyków początki tego święta sięgają już starożytnego Rzymu. Jedna z teorii mówi, że  Bogini Junona, która była patronką dziewcząt, kobiet, porodów i rodzin, 1 marca powiła syna — Marsa i właśnie ta data stała się pierwszym Dniem Kobiet. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku, o tej samej porze, starożytne Rzymianki zanosiły swojej opiekunce dary i słowa modlitwy. Nie miało to jednak wiele wspólnego ze współczesnym kształtem tego święta.

Dzień Kobiet w historii nowożytnej

W czasach nowożytnych ślady pierwszych obchodów Dnia Kobiet widoczne były już we Francji w 1824 roku. W literaturze można znaleźć opisy szczególnego dnia, kiedy to Panie spotykały się we własnym gronie i świętowały, popijając trunki w kolejno odwiedzanych gospodach. Jednak późniejsze doniesienia wiążą święto kobiet z działaniami emancypantek, które walczyły o prawo do wypowiadania się, głosowania i studiowania. 20 lutego 1908 roku ulicami Stanów Zjednoczonych Ameryki przeszły ogromne demonstracje zorganizowane przez aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. Po tych wydarzeniach, w 1909 roku, Socjalistyczna Partia Ameryki zaproponowała ostatnią niedzielę lutego jako święto kobiet. Temat ten został ponownie poruszony w 1910 roku podczas II Międzynarodowego Kongresu Kobiet, który odbył się w Kopenhadze. W obradach wzięło udział ponad 100 pań z 17 krajów, a delegacja amerykańska oficjalnie zaproponowała ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wniosek został przyjęty, ale nie ustalono konkretnej daty. Początkowo, więc obchody święta odbywały się w różnych krajach, w różnych terminach pomiędzy 28 lutego a 20 marca. Z czasem najbardziej popularny stał się 8 marca i tak zostało do dziś.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce Dzień Kobiet obchodzono po raz pierwszy w 1924 roku. Święto spopularyzowało się jednak dopiero po II wojnie światowej. W czasach PRL-u obchody Dnia Kobiet stały się odgórnie narzuconym obowiązkiem. Każda pracująca pani, była obdarowywana w zakładzie pracy zestawem obowiązkowym, składającym się z mydła, rajstop i goździków. Takie podejście spowodowało niechęć do tej tradycji. Gdy tylko było to możliwe, zniesmaczeni Polacy zaczęli odchodzić od przymusowych obchodów tego święta. Dzisiaj Dzień Kobiet wraca do łask, ale w nieco innej, zdecydowanie swobodniejszej formie. Tego dnia, panie spotykają się na tak zwanych domówkach lub wspólnie wychodzą do wybranego lokalu i popijając ulubione wino, dyskutują o sprawach innych niż troski dnia codziennego.

Dzień Kobiet — sylwetki pięciu sławnych torunianek

Toruń to miasto urodzenia wielu wybitnych osób. Nie brakuje wśród nich również wyjątkowych kobiet. 8 marca warto je wspomnieć, zwłaszcza że każda z nich na swój sposób, kontynuuje tradycję walki o prawo ludzi do godnego życia. Poniżej znajdziecie kilka informacji na temat sławnych torunianek.

Elżbieta Zawacka

Urodziła się 19 marca 1909 roku w Toruniu. Przeżywszy niemal 100 lat zmarła 10 stycznia 2009 roku w swoim rodzinnym mieście. Na kartach narodowej historii zapisała się bohaterską postawą z czasów II wojny światowej. Dzięki swojej niezłomności i odwadze stała się jednym z symboli walki o wolną Polskę. Była jedyną przedstawicielką płci żeńskiej, która zdała niezwykle trudne egzaminy sprawnościowe i walczyła w oddziałach cichociemnych. Była żołnierzem, matematykiem oraz profesorem nauk humanistycznych i jedną z najważniejszych torunianek w całej historii miasta.

Bożena Kiełbińska

Urodziła się 23 marca 1955 marca. Jest wybitną śpiewaczką operową. Posługuje się sopranem. Występowała na scenach kraju i świata, między innymi we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Izraelu czy Stanach Zjednoczonych Ameryki. Obecnie pełni funkcję prezesa Eksperymentalnej Sceny Operowej.

Katarzyna Żak

Urodziła się 19 października 1963 roku w Toruniu. Jest aktorką telewizyjną, filmową oraz teatralną. Na swoim koncie ma wiele ról. Szerokiej publiczności znana głównie z jednego z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych pt. „Ranczo”. Od 2014 roku posiada swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Olga Bołądź

Urodzona 28 lutego 1984 roku w Toruniu. Aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Ukończyła studia PWST w Krakowie, a także Akademię imienia Stelli Adler w Los Angeles. Jest laureatką wielu wyróżnień i nominacji. W 2020 roku wyreżyserowała film pt. „Alicja i Żabka”, za który otrzymała Złote Lwy w kategorii najlepszy film krótkometrażowy oraz wiele innych nagród także w konkursach międzynarodowych.  Od 2016 roku posiada swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Katarzyna Zilmann

Urodzona 26 lipca 1995 roku w Toruniu. Utytułowana wioślarka. W 2017 w czwórce podwójnej zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. W 2018 roku została mistrzynią Europy i mistrzynią świata również w tej konkurencji. W 2019 roku powtórzyła sukces z roku 2017. W 2021 roku uczestniczyła w Igrzyskach w Tokio, gdzie wraz z Martą Wieliczko, Agnieszką Kobus-Zawojską i Marią Sajdak wywalczyły srebrny medal. Olimpijka w czerwcu 2022 roku odsłoni swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.

Zapraszamy również do lektury artykułu Dzień Mężczyzn, poznaj sławnych torunian, w którym przeczytasz o pięciu znanych panach, którzy urodzili się w naszym pięknym Toruniu.

Apartamenty w Toruniu