Toruń jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Legenda Mikołaja Kopernika, osławione toruńskie pierniczki, liczne zabytki oraz gotycka starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciągają tutaj co roku tłumy zwiedzających z kraju i ze świata. Toruń jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika. W 2019 roku odwiedziło go 2,5 mln turystów. W roku 2020 Toruń odwiedziło 900 tys. turystów. Jest to liczba zdecydowanie mniejsza niż w latach poprzednich. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że statystyka ta dotyczy czasu trwania pandemii koronawirusa, jest ona mimo wszystko imponująca.

Toruń leży na północy Polski, w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Prawa miejskie posiada od 1232 roku i jest tym samym najstarszym lokacyjnym miastem na północy Polski. Przez miasto przepływają rzeki Wisła i Drwęca. Powierzchnia miasta liczy 115,57 km2. Teren ten zamieszkuje ponad 200 tys. mieszkańców. Na co dzień, za sprawą turystów, można odnieść wrażenie, że liczba ta jest znacznie większa.

Jeśli jeszcze nie byłeś w naszym pięknym mieście, zapraszamy Cię do odwiedzin. Jeżeli byłeś, z pewnością nie ma potrzeby, by Cię zachęcać. Będziemy zaszczyceni móc gościć Cię u siebie ponownie. Na miejscu czeka na Ciebie wiele wspaniałych miejsc wartych odkrycia. Wędrówka po Toruniu jest fascynującą przygodą. Daj się ponieść, poznaj niezwykle bogatą, średniowieczną duszę naszego miasta i odkryj jego historyczne dziedzictwo.

Gdy poczujesz zmęczenie, odpocznij w jednym z wielu urokliwych miejsc na terenie Torunia. W cieplejsze dni zachęcamy do relaksu na otwartej przestrzeni. 30% powierzchni miasta stanowią tereny zielone. Wśród nich znajdują się obszary zagospodarowane takie jak liczne parki, ogrody, skwery oraz miejsca dzikie i półdzikie jak np. Kępa Bazarowa (wyspa na Wiśle z rezerwatem przyrody) lub Góra Buchta. Z pewnością jednym z miejsc godnych odwiedzenia jest także Park na Bydgoskim Przedmieściu. Został on założony w 1817 roku i jest jednym z najstarszych parków w Polsce.

W chłodniejsze dni lub gdy wolisz pozostać bliżej miejskiego gwaru, zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty kulinarnej malowniczych kawiarenek i restauracji. W urokliwych wnętrzach czeka na Ciebie aromatyczna kawa, pachnąca herbata, szeroki wybór piw regionalnych oraz oczywiście toruńskie pierniki i inne słodkości. W lokalnych restauracjach zjesz również wyśmienicie przyrządzoną gęsinę lub tradycyjne piecuchy (pieczone pierogi z farszem) oraz spędzisz miło czas w towarzystwie bliskich osób, ulubionej lektury lub wyłącznie własnych myśli.

Powodów, by odwiedzić Toruń, jest całe mnóstwo. Nadaje się na weekendowy wypad z dziećmi, romantyczny wyjazd we dwoje czy turystyczną wycieczkę z przyjaciółmi. Bez względu na formę wyjazdu, na pewno będzie ciekawie i inspirująco. Toruń to także doskonałe miejsce na wyjazd w pojedynkę. Spacerując po klimatycznych uliczkach Torunia, z pewnością zrestartujesz system przeciążony nadmierną ilością codziennych spraw.

Toruń zaprasza!

Zobacz także:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Tuba Dei, czyli Toruń mniej znany

Dziecko w Toruniu

Apartamenty w Toruniu