Krzywa Wieża w Toruniu

Jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli Torunia jest tzw. Krzywa Wieża, która mieści się przy ul. Pod Krzywą Wieżą 1. Jest ona jedną z około 52 dawnych baszt obronnych Torunia i jedną z 9 zachowanych do dzisiaj. Wybudowana została w końcu XIII wieku. W pierwotnej wersji posiadała jedynie 3 kondygnacje — piwnicę, parter oraz pierwsze piętro z wyjściem na mury obronne. Piętro drugie, trzecie i czwarte dobudowano w XIV wieku, a w XV wieża uległa odchyleniu.

W XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcję obronną i utworzono w niej więzienie dla kobiet. W XIX wieku mieszkał w niej rusznikarz, który zajmował się naprawą oraz wyrobem broni. W tamtym czasie spadzisty dach wieży zastąpiono dachem płaskim, który zachował się do dzisiaj. Następnie Krzywa Wieża była siedzibą różnych stowarzyszeń kulturalnych. Do niedawna znajdowała się w niej również kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami. Obecnie Krzywą Wieżę możecie zwiedzać od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Bilety dostępne są w kasie Krzywej Wieży. Normalny w cenie 12 zł a ulgowy 8 zł.

Legenda Krzywej Wieży w Toruniu

Z Krzywą Wieżą w Toruniu wiąże się wiele legend. Jeną z ulubionych i najciekawszych jest historia miłości toruńskiego zakonnika krzyżackiego oraz córki bogatego kupca, a głosi ona, że:

W zamierzchłych czasach w średniowiecznym Toruniu, w siedzibie Zakonu Krzyżackiego mieszkało dwunastu rycerzy. Jeden z nich był niezwykle przystojnym młodym mężczyzną. W dniu, w którym los skrzyżował jego drogi ze ścieżkami urodziwej córki bogatego kupca, rozpoczęła się historia wielkiej miłości.

Młodzi szybko dali ponieść się uczuciu i, wbrew zakazom wynikającym z doktryny zakonnej, zaczęli się widywać. Mimo że byli bardzo ostrożni i spotykali się w ciemnych zaułkach miasta pod osłoną nocy, nie zdołali ustrzec się przed ciekawskim wzrokiem mieszkańców. Ich wielka miłość się wydała. Zachowanie obojga uznane zostało za niegodne i hańbiące. Kobietę ukarano 25 batami a rycerzowi nakazano wybudować wieżę tak krzywą jak jego system wartości.

Rycerz posłusznie wzniósł wieżę o wysokości 15 metrów i odchyleniu od pionu wynoszącym 1,5 metra. Od tamtej pory, po dziś dzień, przypomina ona mieszkańcom Torunia o tamtych wydarzeniach.

Sprawdź czystość własnego sumienia

Legenda o zakazanej miłości dała początek zabawie, w której dzisiaj chętnie biorą udział wszyscy goście odwiedzający Toruń. Ty również masz ochotę sprawdzić czystość swojego sumienia. W tym celu stań pod Krzywą Wieżą, dosuń stopy do jej podstawy, oprzyj plecy o ścianę, a ręce wysuń przed siebie i postaraj się wytrwać w tej pozycji. Każda osoba, której uda się ta niełatwa sztuka, może pochwalić się czystym sumieniem.

Zobacz także:

Legenda o piernikarzu i jego córce Katarzynie

Toruńska piernikarka

Toruński smok

Apartamenty w pobliżu