Toruńska piernikarka

Toruń jest miastem pełnym niespodzianek. Spacerując urokliwymi uliczkami, warto zachować czujność. W tłumie turystów łatwo przeoczyć wiele ciekawostek. Jedną z nich jest właśnie pomnik toruńskiej piernikarki.

O czym przypomina toruńska piernikarka

Toruńskie pierniki zaczęto wypiekać już w XIII wieku. Najwcześniejsze spisane wzmianki dotyczące piernikarskiego rzemiosła pochodzą z 1380 roku. Przez lata trudniło się nim wielu piekarzy, a każdy pilnie strzegł swojej unikalnej receptury. Najintensywniejszy rozwój toruńskiego piernikarstwa przypada na XVII i XVIII wiek. Pod koniec XIX wieku powstała największa ówcześnie piernikarnia Gustawa Weesego. Na pamiątkę istnienia jednego z najsłynniejszych warsztatów piernika, w pobliżu kamienicy należącej niegdyś do rodziny Wesse, oraz niedaleko siedziby wspomnianej fabryki pierników, 8 lipca 2011 roku stanęła figura toruńskiej piernikarki.

 Gdzie znajdziecie toruńską piernikarkę?

Gdy już postanowicie opuścić Rynek Starego Miasta i udacie się w stronę Rynku Nowomiejskiego, bardzo możliwe, że pójdziecie ulicą Szeroką, która w pewnym momencie przejdzie w ulicę Królowej Jadwigi. To dobry moment, żeby zacząć się rozglądać za toruńską piernikarką. Patrzcie w lewo. Naturalnych rozmiarów figura stoi tuż przy wejściu na ulicę Małe Garbary.

Toruńska piernikarka jest dziełem Tadeusza Porębskiego. Została wykonana z brązu, ale pokryto ją charakterystyczną, szmaragdową patyną grecką, której pomnik zawdzięcza piękną, szmaragdową barwę. Artysta przedstawił piernikarkę jako dostojną i elegancką damę ubraną w długą suknię. Głowę piernikarki zdobi wysoko upięty kok, odsłaniający smukłą szyję a na jej biodrze spoczywa wiklinowy kosz pełen toruńskich pierników. Róg sukni toruńskiej piernikarki tarmosi mały, szmaragdowy piesek.

Toruńskie pierniki dzisiaj

Toruńskie pierniki kupują wszyscy. Zajadają się nimi dzieci, rodzice oraz dziadkowie. Pozostali członkowie rodziny i przyjaciele otrzymują pierniki w ramach podarunku przywiezionego z wycieczki. Smakują wybornie do aromatycznej kawy i herbaty. A gdybyście chcieli poznać tajemnicę wypiekania tych aromatycznych słodkości, koniecznie odwiedźcie Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4 oraz Muzeum Żywego Piernika, które znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9.

Zobacz także:

Najpiękniejsza ulica Torunia

Filuś z Torunia

Toruński osiołek pręgierz

Legenda toruńskiego flisaka

Apartamenty w Toruniu