Toruń i tłusty czwartek 2022, pączek czy piernik?

Toruń piernikami stoi, ale Tłusty czwartek to święto pączka, także w Toruniu. Ten dzień przypada zawsze na ostatni czwartek karnawału i zarazem ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Wiele osób wierzy, że tego dnia możemy prawie bezkarnie objadać się słodkościami. Większość osób wybiera tradycyjne pączki, ale nikt nie powiedział, że nie można go zastąpić piernikiem. Co kto lubi ;).

Skąd się wzięła tradycja tłustego czwartku?

Jak wiele polskich zwyczajów, tłusty czwartek również ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich. W czasach przedchrześcijańskich zimę żegnano, zastawiając stoły sytym, tłustym jedzeniem, a pączki miały charakter wytrawnego ciasta chlebowego nadziewanego mięsem, skwarkami lub słoniną i stanowiły zakąskę do wódki. Dopiero około XVI wieku zaczęto przyrządzać je w słodkim wydaniu. W XVII wieku, kiedy inspiracje zaczęto czerpać z kuchni francuskiej, ciasto chlebowe zastąpiono lżejszym ciastem drożdżowym. Ksiądz Jędrzej Kitowicz, który spisywał zwyczaje panujące na dworze króla Augusta III w „Opisie obyczajów” tak, prezentował ewolucję pączka „…staroświecki pączek mógł podsinić oko, a dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje, jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”.

Dzisiejszy tłusty czwartek w Toruniu

Dzisiaj tłusty czwartek to prawdziwe święto pączka. Tego dnia możemy kupić wersje niedostępne w innych dniach. Od tradycyjnych pączków z marmoladą i lukrem po nowoczesne pączki wegańskie, pieczone z pulpy batatów, nadziewane musem malinowym i posypane suszonymi, jadalnymi kwiatami. W tłusty czwartek w Toruniu przed najpopularniejszymi kawiarniami i cukierniami kolejki tworzą się jeszcze przed otwarciem. Co sprytniejsi składają zamówienia nawet tydzień wcześniej, zwłaszcza te większe lub przeznaczone dla pracowników dużych firm.

Ulubione miejsca Torunian, w których znajdziecie pachnące świeżością pączki to:

– Stara Pączkarnia przy ul. Szerokiej,

– Piekarnia Zakątek Smaku znajdujący pod Łukiem Cezara,

– Cukiernia Sowa przy ul. Rynek Staromiejski 4,

– Kawiarnia Pers, ta z wegańską wersją pączków,

– Kawiarnia Bread House Cafe,

– Piekarnia Bartkowscy (dostarcza swoje wypieku do wielu punktów w cały Toruniu).

Cena za jednego pączka waha się pomiędzy 2 zł a 6 zł. Choć takie za kilkanaście też można kupić.

Pączek czy piernik

To już naprawdę zależy od osobistych upodobań. Zarówno toruńskie pierniki, jak i pączki mają wierną rzeszę fanów. Każdy, kto lubi słodkości, skrzętnie korzysta z okazji i w tłusty czwartek zjada ich ciut więcej i z ciut mniejszym poczuciem winy. Będąc w Toruniu nie sposób nie zjeść piernika, dlatego w toruński tłusty czwartek najlepiej skusić się i na jedno i na drugie.

Zobacz także:

Żywe Muzeum Piernika

Niewidzialny Dom

Legenda o piernikarzu i jego córce Katarzynie

Apartamenty w Toruniu