Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Mnóstwo zieleni, las i bliskość natury to znaki rozpoznawcze znajdującej się na północno-zachodnim brzegu Torunia Leśnej Osady Barbarka. Miejsce zawdzięcza nazwę legendzie o objawieniu świętej Barbary. Pierwsze informacje o istnieniu osady pochodzą z 1299 roku. Obecnie jest miejscem kultu i pamięci oraz jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji torunian. Lokalne władze dbają, aby miejsce z każdym rokiem było coraz piękniejsze.
Kaplica świętej Barbary w Toruniu
Jedną z atrakcji osady jest XIX wieczna, zadbana, klimatyczna kaplica o przyciągającej wzrok szachulcowej konstrukcji. Na jej terenie znajduje się niewielki cmentarzyk z grobem fundatorów świątyni. Obok wypływa źródełko świętej Barbary.
Według doniesień historycznych pierwsza kaplica na Barbarce stanęła jeszcze przed 1299 rokiem i miała upamiętniać dzień, w którym nieznanemu pustelnikowi objawiła się święta Barbara. Niestety nie wiadomo o czym rozmawiali i czy przekazała mu coś istotnego. Nie mniej samo objawienie wystarczyło, aby miejsce stało się obiektem kultu, a wypływającemu tu źródełku przypisano uzdrawiające właściwości.
Pomnik Pamięci Ofiar Barbarki
W 1939 roku w lasach Barbarki Niemcy rozstrzelali 600 osób. W 2009 roku, w 70 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odsłonięto monument upamiętniający. Autor, rzeźbiarz Marian Molenda w realny i dogłębnie poruszający sposób ukazał w swoim dziele okrucieństwo zbrodniarzy. Wykonany z granitu, trzymetrowy pomnik przedstawia klęczącego mężczyznę o związanych z tyłu dłoniach, przestrzelonej piersi i sylwetce chylącej się ku upadkowi. Postać została umieszczona na cokole wokół, którego znajdują się tablice zawierające nazwiska wszystkich 298, zidentyfikowanych ofiar. Lista niestety nie jest pełna. Wielu ciał nigdy nie rozpoznano i nie odnaleziono.
Barbarka nowocześniej
Oprócz wielu śladów historycznych znajdziecie na Barbarce również atrakcje współczesne. Są trasy rowerowe i ścieżki piesze z tablicami informacyjnymi, urokliwy staw, drewniany plac zabaw z tyrolką, minigolf oraz kręgle. W ciepłe dni bez problemu kupicie tutaj lody oraz coś do picia. A od 2019 roku, gdy w ramach budżetu obywatelskiego powstała na Barbarce niewielka i niezwykle klimatyczna tężnia solankowa możecie wdychać powietrze nasycone dobroczynnymi składnikami. Miłośnikom adrenaliny polecamy park linowy, który oferuje 4 trasy o różnym stopniu trudności.
Mieszkańcy Torunia mówią, że czują się tu jak na wakacjach w górach. Parking na Barbarce jest spory i bezpłatny.
Zobacz także: