Fontanna Cosmopolis na skwerze imienia Lucjana Borowicza

Za sprawą swojej niezwykłej formy nawiązującej do Układu Słonecznego Fontanna Cosmopolis jest jedną z najbardziej znanych współczesnych atrakcji Torunia. Każdego wieczoru w sezonie letnim ten niezwykły obiekt daje koncert świateł, wody i dźwięku przyciągając tłumy turystów.

Powstanie Fontanny Cosmopolis

Fontanna Cosmopolis pojawiła się w centrum miasta, na skwerze Lucjana Borowicza, 22 czerwca 2008 roku. Od tamtej pory niezmiennie pozostaje jedną z ciekawszych atrakcji Torunia. Jej pomysłodawcą był toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, a szczegóły projektu opracowało Studio Architektury z Warszawy. W centrum fontanny znajduje się dysza symbolizująca słońce. Wyrzucany przez nią słup wody sięga aż 5 metrów. Wokół środkowej dyszy, w okręgach ułożone jest ponad 100 dysz, które naśladują orbity kolejnych planet Układu Słonecznego. Mniejsze dysze są w stanie tworzyć strumienie wysokie na nawet 4,5 metra. W 2009 roku fontanna zdobyła dla Torunia nagrodę w konkursie „Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2009”.

Muzyka, do której tańczy Fontanna Cosmopolis

Na inaugurację fontanny utwór pt. „Cosmopolis” stworzył wybitny kompozytor Krzesimir Dębski. Jego wykonania podjęła się Toruńska Orkiestra Symfoniczna oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Kompozycja nawiązuje do bogatej historii Torunia. Z czasem repertuar muzyczny uległ wzbogaceniu. Do „Cosmopolis” dołączyły ścieżki dźwiękowa z filmów „Love Story” i „Gladiator”. W 2011 z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej fontanna zatańczyła w rytm „Ody do Radości”. W 2012 odbył się pokaz do utworów z filmów Michała Lorenza. 2013 to był z kolei czas muzyki z filmów Wojciecha Kilara. W roku 2016 do listy utworów dołączyła ścieżka dźwiękowa z filmu „Excentyrcy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a rok później utwory z produkcji „The Witcher”.

Plan Seansów

Fontanna Cosmopolis zazwyczaj jest czynna do 15 kwietnia do 31 października. W tym okresie, po zmroku, co godzinę odbywają się widowiska światło, dźwięk i woda. Kolejne seanse dzieli kilkuminutowa przerwa. Przedstawienia robią ogromne wrażenie na widzach w każdym wieku. Nawet najmłodsi obserwują całe przedstawienie z wielkim zainteresowaniem. W czasie każdego seansu wokół fontanny dzieje się prawdziwa magia.

Zobacz także:

Dziecko w Toruniu

Dlaczego warto zwiedzić Toruń?

Muzea w Toruniu

Apartamenty w Toruniu