Toruńskie murale

Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Toruń jest miastem, po którym spaceruje się z ogromną przyjemnością, a jednym z ciekawszych elementów tych wędrówek jest możliwość podziwiania toruńskich murali. W tym artykule podpowiemy, gdzie szukać najciekawszych przejawów sztuki ulicznej.

Grzegorz Ciechowski

Jednym z bardziej znanych murali Torunia jest praca przedstawiająca lidera grupy Republika — Grzegorza Ciechowskiego. Muzyka wiązała z Toruniem silna więź. To tutaj studiował, a w klubie Od Nowa stawiał swoje pierwsze, artystyczne kroki. Obraz o powierzchni prawie 200 m² znajduje się na północnej ścianie Domu Studenckiego nr 12 zlokalizowanego przy ulicy Mikołaja Reja 25. Pomysłodawczynią muralu była wdowa po zmarłym 20 grudnia 2001 roku muzyku — Anna Skrobiszewska. Projekt muralu wykonał dr Robert Manowski a wykonawcą był Mateusz Miałkiewicz.

 Sokół wędrowny na nieczynnym kominie

W Toruniu przy ulicy Ceglanej znajduje się nieczynny komin Polskiej Grupy Energetycznej. Jakiś czas po tym jak obiekt o wysokości 225 metrów przestał pełnić swoją funkcję, uwiły na nim gniazdo sokoły wędrowne. W 2021 roku na pamiątkę bytności tych majestatycznych ptaków powstał na nim mural przedstawiający właśnie sokoła wędrownego. Obraz jest wysoki na 15 metra a szeroki na 7,5 metra.

Murale Na Skarpie

Za zagłębie toruńskich murali uważana jest dzielnica Na Skarpie. Znajdujące się tu liczne bloki wybudowane z wielkiej płyty są idealnym podłożem dla wielkowymiarowych obrazów z gatunku street art. To tutaj zobaczycie słynny mural „Dywizjon 303”, „142 Eskadra Myśliwska” czy „Pszczelarz Kopernik”. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością mural znajdujący się na budynku przy ulicy Konstytucji 3 Maja 13. Autorem dzieła jest Andrzej Poprostu, który w komiksowych ramkach przedstawił przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dzielnicy. Jest to największa tego typu praca w Toruniu.

Mural „Kobiety Toruńskiej Niepodległości”

W 2020 roku, na wieżowcu przy ulicy Jamontta 2 powstał mural upamiętniający setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski. Praca została wybrana w ramach konkursu upamiętniającego wspomniane wydarzenie. Autor — Dawid Celek przedstawia na niej sylwetki 4 kobiet, które połączyła misja pomagania. Helena Piskorska, Halina Urbańska, Wanda Szuman i Helena Steinbornowa silnie wpisały się w historię Torunia, a mural o powierzchni niemal 300 m² jest hołdem za ich pracę.

Wycieczka śladem toruńskich murali jest doskonałą odmianą dla tych, którzy zwiedzili już wszystkie historyczne zabytki. Gorąco zachęcamy do samodzielnych poszukiwań. Jako środek lokomocji rekomendujemy rower.

Zobacz także:

Zamek w Złotorii obok Torunia

Ruiny Zamku Dybów w Toruniu

Fontanna Cosmopolis na skwerze imienia Lucjana Borowicza

Apartamenty w Toruniu

Apartamenty w Toruniu