Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
W czasie II Wojny Światowej ludność cywilna żyła w ciągłym strachu i niepokoju, a liczne naloty bombowe oraz ataki zbrojne zmieniły życie społeczeństwa w prawdziwy koszmar. W odpowiedzi na działania wroga powstawało wiele inicjatyw o charakterze ochronnym. Jednym z nich była budowa bunkrów. Bunkier – Wisła ocalił wiele istnień ludzkich. Obecnie jest atrakcją turystyczną, dzięki której możemy poczuć dawne emocje i lepiej zrozumieć historię naszego kraju.
Kiedy powstał i jak zbudowany jest Bunkier – Wisła?
Obiekt pochodzi z 1943 roku i znajduje się na głębokości 3 metrów. Zbudowany został z lanego betonu oraz częściowo z gotowych elementów. Ma charakter szczeliny przeciwlotniczej i jest w stanie pomieścić około 100 osób. Tlen do wnętrza bunkra dostarczał system wentylacji grawitacyjnej wyposażony w trzy nadciśnieniowe zawory jednokierunkowe, a źródło energii niezbędnej do oświetlenia bunkra znajdowało się na zewnątrz. Szczelina składa się z dwóch przedsionków oddzielonych drzwiami, czterech korytarzy o długości około 11 metrów i wnęki porządkowej o wymiarach 3 m². Funkcję sanitarną pełnią dwie suche latryny. Do wyjścia ewakuacyjnego z szybem prowadzi pionowa drabina.
Symulacja nalotu bombowego – dlaczego warto wziąć udział?
Obecnie Bunkier – Wisła jest symulatorem bombowego nalotu na miasto. Podczas pokazu gośćmi opiekują się profesjonalni animatorzy wcielający się w rolę dowódców, a wewnątrz obiektu jest głośno, ciemno i pojawia się dym. Odgłosy wyjących syren, wybuchów i nadlatujących samolotów pozwalają poczuć grozę wojennej rzeczywistości. Ponadto atrakcja zmusza do refleksji nad losami ludzi, którzy nie mieli szczęścia żyć w czasach pokoju.
Udział w symulacji bombardowania miasta jest doskonałą propozycją dla osób, które z szacunkiem i ciekawością podchodzą do historii Polski. Edukacyjna wartość atrakcji jest naprawdę ogromna. Trzeba jednak pamiętać, że dla młodszych gości silne przeżycia mogą być zbyt trudne i z rozwagą decydować o ich wejściu do bunkra.
Gdzie znajduje się Bunkier – Wisła?
Bunkier Wisła położony jest przy Bulwarze Filadelfijskim tuż obok parkingu dla autokarów. Udział w pokazie trwającym do 20 minut jest możliwy od kwietnia do października w godzinach od 10:00 do 18:00. Koszt biletu w roku 2022 wynosi 7 zł. Osoby niepełnosprawne płacą symboliczną złotówkę, a dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo, aczkolwiek nie jest to dla nich odpowiednia atrakcja. W okresie zimowym obiekt jest nieczynny.
Zobacz także:
Chełmno obok Torunia – miasto zakochanych