Od czasów średniowiecznych mieścił się tu port, do którego zawijały statki morskie, kursujące m.in. do Warszawy, Gdyni czy Gdańska. Dziś jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców oraz turystów. Bulwar Filadelfijski został wybudowany w 1973 roku. Powstał w wyniku przebudowy dawnego nadbrzeża portowego w tereny rekreacyjne. Nazwę nadano mu w 1976 roku (lub jak mówią inne źródła w 1977 roku), a zawdzięcza ją amerykańskiej Filadelfii, która była pierwszym zagranicznym miastem partnerskim Torunia. Początkowo działały tu kąpieliska, mieszczące nawet 2,5 tysiąca osób. W 2008 roku zamknięto ostatni basen, a w jego miejscu obecnie znajduje się hotel. 28 czerwca 2022 roku rozpoczęto najnowszą modernizację bulwaru, która ma trwać co najmniej do jesieni 2023 roku.

Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski to długa na ok. 2 kilometry, ciągnąca się wzdłuż murów Starego Miasta promenada, biegnąca prawym brzegiem królowej polskich rzek — Wisły. W sezonie, przy sprzyjającej pogodzie tereny te zapełniają się radosnym gwarem. Wypoczywają tutaj ludzie w każdym wieku i prawie każdej narodowości. Stopnie, ławki i ogródki gastronomiczne są niejednokrotnie wypełnione po same brzegi.

Bulwar Filadelfijski to miejsce wielu cyklicznych imprez okolicznościowych, takich jak Święto Piernika, Festiwal Rzeki Wisły, Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway czy Święto Miasta. Kręcono tu również ujęcia do filmów Ludzie Wisły czy Rejs. W miejscu, gdzie nagrywano kadry do Rejsu znajduje się obecnie tabliczka informacyjna oraz pamiątkowy mural z cytatami z filmu. Więcej o filmach kręconych w Toruniu pisaliśmy niedawno w naszym artykule: Produkcje filmowe związane z Toruniem.

Zabytkowy limnigraf

Przebudowę nadbrzeża portowego przetrwała zabytkowa stacja pomiarowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wybudowana w 1892 roku. Wewnątrz stacji znajduje się limnigraf rejestrujący poziom wód w rzece. Obiekt ten jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Kępa Bazarowa

Wypoczywając na obszarze Bulwaru Filadelfijskiego, można podziwiać zieleń przeciwległego brzegu Wisły oraz wyspę zwaną Kępą Bazarową, która stanowi rezerwat przyrody. Na Kępę Bazarową można dostać się łodzią turystyczną Katarzynka II, pieszo lub komunikacją miejską. My polecamy Katarzynkę, bilety nie są drogie, a przeprawa przez rzekę jest dodatkową atrakcją. Sama łódź jest też jednym ze znaczących symboli Torunia. Katarzynka II wypływa od strony wybudowanej w 1432 roku zabytkowej Bramy Mostowej.

Mury obronne

Gdy usiądziemy plecami w stronę Wisły, naszym oczom ukaże się majestatyczna sylwetka murów obronnych miasta wraz z licznymi bramami oraz basztami. Zza murów dają się zauważyć urokliwe dachy kamienic, wieże oraz ruiny Zamku Krzyżackiego.

Pomnik Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu

Spacerując wzdłuż Wisły, warto zatrzymać się przy instalacji przedstawiającej kotwicę, która jednocześnie jest pomnikiem upamiętniającym istnienie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu, która była pierwszą tego typu szkołą w Polsce. Pomnik powstał w 1972 roku, w pięćdziesiątą rocznicę powstania szkoły, natomiast w 2012 roku odsłonięto dodatkową pamiątkową tablicę.

Brama Klasztorna

Wspomniana wcześniej dwutonowa kotwica znajduje się naprzeciwko innego ciekawego obiektu historycznego — Bramy Klasztornej zwanej również Bramą Świętego Ducha. Według starej legendy w znajdującym się kiedyś na nadbrzeżu Wisły klasztorze benedyktynek pw. św. Ducha, który został zburzony podczas potopu szwedzkiego, mieszkała mniszka o imieniu Katarzynka. Wieść niesie, że w czasie powszechnego głodu, który zapanował w mieście, znalazła ona w klasztornych piwnicach beczki z piernikowym ciastem. Znalezisko wykorzystała, by upiec tysiące pierników, które uratowały mieszkańców Torunia przed śmiercią głodową. Od tamtej pory Toruń słynie z pierników, a Katarzynka na stałe zapisała się w historii miasta.

Bulwar Filadelfijski – rejs po Wiśle

Obok wspomnianej wyżej kotwicy znajduje się przystań, z której pływają statki turystyczne. W sezonie letnim odbywają się rejsy po Wiśle, stanowiące jedną z wielu atrakcji Torunia. Z pokładu statku można podziwiać najpiękniejszą w Polsce panoramę nadrzeczną.

W zachodniej części Bulwaru Filadelfijskiego znajduje się też inna ważna przystań – Przystań AZS. Jest ona uważana przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich za ważny ośrodek szkoleniowy i kluczowy obiekt dla rozwoju wioślarstwa w Polsce. Służy ona głównie sportowcom, ale także toruńskim miłośnikom wioślarstwa.