Dolina Marzeń — urokliwe miejsce w Toruniu

Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nie każdy wyjazd musi być intensywny i nie każde zwiedzanie musi być w biegu. Czasem potrzebujemy po prostu odespać, pobyć w ciszy i pospacerować. Toruń, mimo iż jest miejscem turystycznie popularnym, pełnym ludzi i atrakcji, daje również okazję do relaksu. Jednym z miejsc, w których znajdziecie spokój i piękno jest właśnie Dolina Marzeń.

Dolina Marzeń, a co to?

Dolina Marzeń to zachwycający urodą, zielony park zajmujący około 17 hektarów powierzchni. Torunianie uwielbiają tu spacerować i wypoczywać. Turyści trafiają do niego raczej przypadkiem. My zapraszamy Was do odwiedzin w tym magicznym miejscu. Dolina Marzeń jest prawdziwą oazą spokoju. Alejki ukryte wśród soczystej roślinności dają przestrzeń do wypoczynku i rozmyślań. Majestatyczne, wiekowe wierzby płaczące robią ogromne wrażenie. A staw i radośnie pływające po nim kaczki zachęcają do obserwacji.

Dolina Marzeń, a gdzie to?

Ten przepiękny park znajduje się niemal w samym centrum Torunia, pomiędzy Zespołem Staromiejskim a Bydgoskim Przedmieściem. Spacer do Doliny Marzeń spod Ratusza Staromiejskiego zajmie Wam około 10 minut. Na pewno będzie Wam łatwiej, jeśli trasę wyznaczycie za pomocą mapy w telefonie.

Na co warto zwrócić uwagę w Dolinie Marzeń?

Duża ilość ławeczek, przepływająca przez park Struga Toruńska, staw z kaczkami i alpinarium z małym wodospadem oraz zadbana i dobrze zagospodarowana przestrzeń są dużym atutem tego parku. Tuż przy zbiorniku wodnym rośnie okazały cypryśnik błotny. To jedyne drzewo tego gatunku w całym mieście. Naturalnym środowiskiem cypryśnika są błotniste tereny Zatoki Meksykańskiej.

Na uwagę zasługuje także zlokalizowany na południowej skarpie Doliny Marzeń, piękny ogród różany. Koniecznie poszukajcie również kulistego zegara słonecznego. Podpowiadamy, że znajduje się niemal w samym centrum parku. Nie sposób go przeoczyć, gdyż jego średnica wynosi 3,5 metra, a na jego obwodzie znajduje się 12 tablicy wykonanych z brązu, na których widnieją godziny od 6 do 18.

Jeśli odwiedzacie Dolinę Marzeń z dziećmi, wybierzcie się także na muzyczny plac zabaw, który znajduje się w północno zachodnim krańcu parku. Nieco poniżej muzycznego placu zabaw, pomiędzy ulicami Rybaki, Bydgoską i Księdza Jerzego Popiełuszki znajduje się miejsce męczeństwa duchownego, upamiętnione kamieniem na, którym znajduje się tablica informacyjna.

 Dolina Marzeń – 4 pory roku

Dolina Marzeń jest piękna nie tylko wiosną i latem. Pamiętajcie o niej również jesienią i zimą. Warto zobaczyć park, gdy mieni się wszelkimi odcieniami czerwieni, żółtego oraz brązów. Otulony śniegowym puchem i rozświetlony świątecznymi iluminacjami także robi ogromne wrażenie.

Zobacz także:

Ruiny Zamku Dybów w Toruniu

Kępa Bazarowa — rezerwat przyrody w Toruniu

Fontanna Cosmopolis na skwerze imienia Lucjana Borowicza

Apartamenty w Toruniu

Apartamenty w Toruniu