Polskie miasta są piękne😊. Nie dziwi nas wcale, że czasem trudno jest Wam się zdecydować, które z nich warto zwiedzić, najlepiej wszystkie. Ponieważ pochodzimy z Torunia i wokół miasta piernika toczy się nasze życie, w dzisiejszym artykule podamy Wam mnóstwo powodów, dla których warto zwiedzić właśnie Toruń. Zapraszamy!

Dlaczego warto zwiedzić Toruń?

Toruń, z racji centralnego położenia w województwie kujawsko-pomorskim, jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych miejscowości turystycznych. Z Torunia jest wszędzie blisko. Dlatego pobyt w mieście Kopernika, można uatrakcyjnić dodatkowymi wyprawami np. na pomorze.

Toruń to Miasto architektury i sztuki

Zabytki, legendy, architektura, kościoły, ratusze, kamienice… od groma rozmaitych miejsc, które zachwycają ośmiowiekową tradycją i uświetniają Toruń.

Dominuje tu architektura i sztuka gotycka. Oprócz monumentalnych kościołów gotyckich mających znaczenie dla rozwoju architektury Polski na tle Europy wyróżnia się toruński Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa i Dwór Bractwa św. Jerzego, średniowieczny system obronny z najstarszymi murami obronnymi, basztami, bramami, a także największy w Polsce zespół gotyckich kamienic patrycjuszowskich pełnych malowideł ściennych, stropowych.

Toruńskie dzieła sztuki i zabytki najwyższej wartości pochodzą z czasów średniowiecza. Toruń był wówczas największym ośrodkiem sztuki w całym państwie krzyżackim. Najcenniejsze przykłady toruńskiej i pomorskiej sztuki gotyckiej (także późniejszej-manierystycznej i barokowej) gromadzą właśnie toruńskie muzea i kościoły.

Kolejne cenne zabytki przyniósł rozkwit kultury i życia umysłowego Torunia w renesansie i w oświeceniu. Natomiast żeby przekonać się o tym, że w Toruniu jest też wiele świetnych przykładów architektury 19 i 20 wieku, wystarczy przespacerować się na Bydgoskie Przedmieście.

Toruń miasto, w którym dużo się dzieje

Za każdym razem, kiedy przyjedziecie do Torunia, czekają na Was inne atrakcje. Mamy tu imprezy cykliczne, ale wciąż dzieje się coś nowego w zakresie sportowych i kulturalnych imprez dla wszystkich grup wiekowych. Z cyklicznych wydarzeń odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” (w maju), Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Camerimage” (w listopadzie), Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Toffifest” (w październiku), Jazz Od Nowa Festival (w lutym), Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” (w maju), Bella Skyway Festival (w sierpniu).

Przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej, a także występy gwiazd międzynarodowej sceny to standard w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych Torunia.

Toruń miasto piernika

Historia piernika sięga XIV w. i wiąże się z tradycją, kiedy to wyrobienie ciasta piernikowego zaraz po narodzinach córki i wypieczenie później z tego ciasta pierników na jej ślub stanowiło część posagu panny młodej.

Ciasto leżakowało i dojrzewało ok. kilkunastu lat. Pierniki toruńskie w minionych wiekach nie zawsze traktowano jako przysmak. Stanowiły one dzieło sztuki rzemiosła artystycznego. Pierniki pozłacane, bo takie też były zyskały dużą popularność w Europie jako upominki i były dla właścicieli drogocennym przedmiotem. Miasto Toruń ofiarowywało swoje piernikowe wyroby królom polskim z okazji ich koronacji lub zaślubin.

To tylko niektóre powody, dla których warto zwiedzić Toruń. Jednak zdecydowaliśmy, że nie będziemy Wam zdradzać ich więcej, zapraszamy do naszego miasta, z pewnością nie zabraknie dla Was atrakcji.

 

Zobacz także:

Dziecko w Toruniu

8 mało znanych faktów na temat Torunia

Muzeum w Toruniu