Najpiękniejsza ulica w Toruniu

Toruń jest naprawdę dużym miastem i nie brakuje w nim urokliwych ulic i uliczek. Te najbardziej znane i cenione zlokalizowane są w pobliżu toruńskiej starówki. Wśród tych, które warto zobaczyć, znajdują się ulica Żeglarska, ulica Szeroka i ulica Ciasna.

Ulica Żeglarska

To jedna z najstarszych, najważniejszych i zarazem najpiękniejszych ulic Torunia. Wzdłuż niej powstawały pierwsze murowane domy w Toruniu. Z tego powodu pierwotnie nosiła miano ulicy Ceglanej. Jednak ze względu na bliskość Wisły z czasem zmieniono jej nazwę na Żeglarską. Właśnie tą ulicą wjeżdżali do miasta polscy królowie, dlatego określano ją również Drogą Królewską.

Ulica Żeglarska rozciąga się od Bulwaru Filadelfijskiego do Rynku Starego Miasta. Od strony rzeki wchodzi się na nią przez Bramę Żeglarską, mija się budynek Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, a następnie idzie wzdłuż zabytkowych kamienic i licznych sklepików z pamiątkami oraz piernikami. Przy zejściu z ulicy Żeglarskiej na Rynek Starego Miasta, w miejscu jej skrzyżowania z ulicą Szeroką, po prawej stronie spotkacie znanego wszystkim toruńskiego osiołka.

Ulica Szeroka

Ta najbardziej znana i najbardziej ruchliwa toruńska ulica powstała na początku drugiej połowy XIII wieku. Od tamtego momentu stanowiła główny trakt łączący Rynek Starego Miasta z Rynkiem Nowomiejskim. Wzdłuż niej znajdują się liczne kamienice pochodzące z czasów hanzeatyckiej świetności Torunia, które były zamieszkiwane przez najzamożniejsze i najbardziej wpływowe toruńskie rodziny tamtych czasów.

Spacerując ulicą Szeroką, można zauważyć, że gotycki styl kamienic z czasem zastąpił bardziej nowoczesny styl secesyjny, modernistyczny czy eklektyczny. Jednak na niektórych kamienicach nadal można zauważyć charakterystyczne dla średniowiecza, renesansu czy baroku malowidła lub zdobienia.

Obecnie ulica Szeroka jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych turystów. Nie znajdziesz na niej ciszy i spokoju, za to poczujesz wielkomiejski gwar, spotkasz przydrożnych artystów i bez trudu kupisz pamiątki oraz skosztujesz tutejszych specjałów. Wzdłuż ulicy Szerokiej znajdują się sklepy i sklepiki oraz różnego rodzaju lokale gastronomiczne.

Ulica Ciasna

Ta niezwykle urokliwa i malownicza uliczka biegnie równolegle do Wisły i znajduje się w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Składa się z dwóch odcinków, z których pierwszy mieści się pomiędzy ulicą Podmurną a Mostową, a drugi pomiędzy ulicą Mostową a Łazienną. Jej nazwa pozostaje niezmienna od XIV wieku, kiedy to po raz pierwszy opisano ją w dokumentach. Zgodnie z nią jest to najwęższa uliczka w Toruniu. Odcinek znajdujący się między ul. Mostową i Podmurną ma niecałe 3 metry szerokości. Nad tą romantyczną uliczką górują charakterystyczne, gotyckie łuki.

Inne najpiękniejsze ulice Torunia

Pięknych ulic w Toruniu jest tak wiele, że trudno je wszystkie opisać. Niemniej jednak chcielibyśmy Was również zaprosić na spacer po:

ulicy Podmurnej — najdłuższej ulicy w zespole ulic Staromiejskich w Toruniu, biegnącej wzdłuż wewnętrznej strony wschodniej części murów obronnych miasta,

ulicy Łaziennej — jednej z najstarszych ulic Torunia, wytyczonej przed 1250 rokiem,

ulicy Mostowej — dawniej nazywanej Przewoźną, ponieważ prowadziła do brzegu Wisły, przy której znajdował się prom transportujący ludzi i towary na kujawski brzeg rzeki.

Zachęcamy Was również do samodzielnego odkrywania mniej znanych najpiękniejszych ulic Torunia.

Apartamenty w Toruniu