Postacie Torunia- Tony Halik

fot. źródło internet https://zyciorysy.info/tony-halik/

„Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia… Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody.” Powiedział kiedyś Tony Halik.

Słowa te wypowiedziała Tony Halik, jeden z najsłynniejszych podróżników wszech czasów.

Tony Halik urodził się w Toruniu

Tony Halik przyszedł na świat w Toruniu przy ulicy Prostej 24 stycznia 1921 roku i zawsze powtarzał, że Toruń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie.

Od dziecka fascynował się podróżami, nie mógł wysiedzieć na miejscu, ciągle chciał coś zobaczyć, zwiedzić i aby ten cel osiągnąć, uciekł Wisłą z flisakami, jednak został zatrzymany po dotarciu nad Bałtyk odesłany do domu przez straż. Miał wówczas 16 lat. Przygoda i życie pod prąd było wpisane w jego życie. Nigdy nie poddał się i jak sam po latach wspominał „Trzeba było łapać każdą okazję i walczyć, naginać ją do swego życzenia i zmusić, by przygoda się udała„

Przygody słynnego podróżnika

Mieczysław Sędzimir Halik był bardzo popularny, jego program Pieprz i Wanilia cieszył się fenomenalną popularnością, człowiek legenda, który miał niezwykły talent opowiadania o swoich przygodach.

Odkrył zaginioną stolicę Inków, jego imię nosi osada w kostarykańskiej dżungli, Uczestniczył w magicznych indiańskich rytuałach, wyprawach wojennych i polowaniach. Relacjonował wojny, powstania i zamieszki.

Największą podróż Tony Halik odbył wraz z żoną Pierrette Andrée Courtin w latach 1957-1961 z Ziemi Ognistej (Argentyna) na Alaskę (Stany Zjednoczone). Przemierzali wówczas jeepem Amerykę Południową i Północną. Dostali za tę wyprawę podróżniczego Oscara. W trakcie tej podróży aż 18 razy czyhała na nich śmierć.

Miłość i przygoda życia

Elżbietę Dzikowską – wieloletnią partnerkę w życiu i podróżach, Tony Halik poznał w Meksyku w 1974 roku.Elżbieta Dzikowska przebywała tam jako dziennikarka miesięcznika „Kontynenty”. W 1976 roku zamieszkali razem w Polsce.

Nigdy nie byli małżeństwem, jednak traktowali siebie jak mąż i żona. Razem spędzili 24 lata. Przebyli wszystkie kontynenty i stworzyli ponad 300 filmów dokumentalnych. Filmy, które kręcił Tony Halik, przenosiły na świat realny i od zawsze były kanonem, profesjonalne, niepozbawione humoru.

Barwna, kolorowa, przyjazna i przede wszystkim naturalna i bardzo lubiana postać.

Tony Halik był również miłośnikiem żeglarstwa i bojerów. Był autorem kilkunastu książek. Napisał między innymi: „180.000 km przygody”, „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso”, „Moja wielka przygoda”, „Urodzony dla przygody”, „Wielkie przygody małej Patrycji”.

Ku pamięci: Muzeum imienia Tony Halika

Zmarł w Warszawie w 1998 roku, przed śmiercią chciała pojechać jeszcze do Indonezji.

W 2003 roku, w Toruniu w północnej części Starego Miasta, w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 9/11, powstało Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika, jako oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. https://muzeum.torun.pl/muzeum-podroznikow-im-tonyego-halika/

Pomysł stworzenia muzeum zapoczątkowała Elżbieta Dzikowska, która w 1999 roku przekazała mieszkańcom Torunia 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich. Partnerka Tony Halika każdego roku wspiera Muzeum cennymi pamiątkami w postaci eksponatów etnograficznych z różnych odległych stron świata.

 

Zobacz także:

Postacie Torunia – Samuel Thomas Sömmerring

Toruński smok

Najsłynniejszy mieszkaniec Torunia – Mikołaj Kopernik

Apartamenty w Toruniu