Toruń to miasto Mikołaja Kopernik, pierników i przepięknej starówki. Słynie z Planetarium i Ruin Zamku Krzyżackiego.  Nie wszyscy pamiętamy, że mieszkał tam człowiek, który już w 1795 roku odkrył szkodliwy wpływ palenia na zdrowie człowieka i wskazał, że tytoń jest przyczyną choroby nowotworowej. W naszym cyklu postacie Torunia przedstawimy Wam dziś postać Samuela Thomasa Sömmerringa, który był jednym z najwybitniejszych torunian!

Urodził się w Toruniu w 1755 i jako syn lekarza, od najmłodszych lat interesował się anatomią. Ukończył Gimnazjum Akademickie w Toruniu i Uniwersytet w Getyndze. Pracował w Anglii, na niemieckich uniwersytetach, kolegował się z Goethem. Był człowiekiem o szerokich horyzontach i możliwościach-fizykiem, chemikiem, antropologiem, paleontologiem, medykiem a przede wszystkim anatomem. To on odkrył plamkę żółtą na siatkówce oka.

W dawnych czasach, kiedy traktowano czarnoskórych jako stworzenia, które są bliskie małpom, Sommering dokonał wielu sekcji zwłok czarnoskórych niewolników i ponad wszelką wątpliwość uznał, że są ludźmi. Dla nas dziś jest to sprawa oczywista, która nie mieści się w głowie, jednak wszyscy znamy tragiczne losy niewolnictwa.

Sömmerring jako pierwszy wskazał na różnice między budową kośćca kobiety i mężczyzny. Prowadził również badania nad mózgiem i rdzeniem kręgowym, nie zaniedbując przy tym życia towarzyskiego. Miał dobrych wielu znajomych. Pracował nad telegrafem galwanicznym i choć prac nie zwieńczył, urządzenie udoskonalili inni, to przysłużył się do wynalezienia telegrafu. Publicznie zabrał głos na temat kary śmierci przez ścięcie gilotyną. Uważał, że głowa jeszcze chwilę po śmierci żyje i cierpi.

Wojewódzka biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu w swoich zbiorach posiada dwa egzemplarze doktoratu Sommeringa z medycyny, uzyskanego na Uniwersytecie w Getyndze oraz wiele innych materiałów na jego temat. W 1820 roku wrócił do Frankfurtu nad Menem. Tam do śmierci zajmował się porównywaniem anatomii zwierząt kopalnych i obserwacją plam na słońcu…

Mamy nadzieję zdobyć dla Was więcej ciekawostek o znanych mieszkańcach naszego miasta, które będziemy prezentować w cyklu postacie Torunia.

 

Zobacz także:

Postacie Torunia – Tony Halik

Toruńska piernikarka

Najsłynniejszy mieszkaniec Torunia – Mikołaj Kopernik