Toruń to żużel - 6 ciekawostek

W stwierdzeniu — Toruń to żużel nie ma ani odrobiny przesady. Ta dyscyplina sportu jest silnie związana z historią miasta, a mieszkańcy są jej wiernymi kibicami. W Toruniu znajduje się również jeden z najnowocześniejszych na świecie obiektów sportowych z torem żużlowym – Motoarena Toruń. Jeśli Ty również jesteś fanem żużla, odwiedzając Toruń, z pewnością zechcesz zobaczyć miejsca, które wiążą się z czarnym sportem. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie 6 ciekawostek, które ułatwią Ci zwiedzanie żużlowego Torunia i wzbogacą Twoją wiedzę na temat tego sportu.

6 ciekawostek na temat toruńskiego żużla

  1. Toruński klub żużlowy nie posiada własnego obiektu sportowego
    Toruńscy żużlowcy od zawsze trenują i walczą na miejskich obiektach sportowych. Pierwsze wyścigi motocyklowe odbywały się na stadionie przy ulicy Sportowej. Następnie sportowcy przenieśli się na Stadion Wojskowy przy ulicy Broniewskiego, na którym w 1950 roku rozegrali pierwsze zawody. Natomiast 3 maja 2009 roku został rozegrany inauguracyjny mecz na supernowoczesnym stadionie Motoarena Toruń, który szybko stał się dumą i jedną z atrakcji miasta.
  2. W mieście znajdują się aż 3 tory żużlowe.
    Oprócz toru na Motoarenie w mieście działają jeszcze dwa tory żużlowe zlokalizowane na lotnisku. Dłuższy z nich może pochwalić się ścieżką o długości 256 metrów a krótszy o długości 125 metrów. Oba zostały stworzone z inicjatywy Jana Ząbika, ikony toruńskiego żużla.
  3. Na miejscu poprzedniego obiektu żużlowego stoi obecnie CH Plaza Toruń
    Ta informacja na pewno nie będzie zaskoczeniem dla starszego pokolenia. Dojrzali fani czarnego sportu wciąż mają w pamięci emocje, które towarzyszyły im podczas meczów rozgrywanych przy ulicy Broniewskiego 98. Dla młodego pokolenia fakt, że miejsce, w którym obecnie robi się zakupy, pachniało kiedyś żużlem i wybrzmiewało głośnym dopingiem, może być prawdziwym zaskoczeniem.
  4. W Toruniu działało Muzeum Sportu Żużlowego
    29 czerwca 2017 roku w CH Plaza Toruń otwarto Muzeum Sportu Żużlowego. Był to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Fani czarnego sportu mogli tam podziwiać wystawy stałe i tematyczne wystawy fotograficzne oraz spotykać się ze swoimi idolami. Niestety żywot muzeum był stosunkowo krótki, zamknięto je już w 2019 roku.
  5. W mieście istnieje Toruńska Aleja Sportu Żużlowego
    Toruńska Aleja Sportu została odsłonięta w 2019 roku z okazji 10 urodzin Motoareny Toruń. Obiekt znajduje się przy ulicy Pera Jonssona 7, tuż obok stadionu. Pierwsza tablica upamiętniająca Mariana Rosego zawisła w Toruńskiej Alei Sportu Żużlowego 5 maja 2019 roku. Kolejne tablice poświęcono Janowi Ząbikowi oraz Perowi Jonssonowi.
  6. Zimowy żużel w Toruniu
    W minionych latach zimą odbywały się w Toruniu regularne Mistrzostwa Torunia w Speedway`u na Lodzie. Impreza doczekała się aż XV edycji. Ostatnie zawody tego typu rozegrano 21 stycznia 2018 roku. Na najwyższym stopniu podium stanął wówczas Wojciech Lisiecki. Drugą lokatę wywalczył Romuald Lisiecki, a trzecią Wojciech Sikora.

Żużel jest ważną częścią historii i teraźniejszości Torunia. Mamy nadzieję, że te kilka ciekawostek zachęci Was do bliższego poznania miasta nie tylko z perspektywy zabytków, ale również od strony sportowych emocji. Jeżeli w czasie pobytu w Toruniu na Motoarenie odbywać będą się zawody, zapraszamy na stadion. Pierwsza wizyta za żużlowym stadionie pozostaje w pamięci na długo.

Zobacz także:

Żużel — najpopularniejsza dyscyplina w Toruniu

Motoarena Toruń — najważniejsze informacje

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu

Apartamenty w Toruniu