Żużel – najpopularniejsza dyscyplina sportu w Toruniu

Arvedui89, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Od wielu lat żużel jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Toruniu. Wśród mieszkańców miasta jest naprawdę wielu oddanych fanów czarnego sportu. W czasie meczów z udziałem toruńskich Aniołów trybuny Motoareny wypełniają się po same brzegi, a w okolicy słychać głośny i gorący doping. Torunianie kochają żużel. Dowiedz się, skąd wzięła się ich miłość do tego sportu.

 Żużel w Toruniu – odrobina historii

Tradycja toruńskiego żużlu sięga lat przedwojennych. Pierwsze zawody żużlowe rozegrano w Toruniu w 1930 roku. Wybuch II wojny światowej brutalnie zmienił życie wielu osób, przerwał również rozwój tego sportu. Po zakończeniu walk zniszczone regiony zaczęły się odradzać. Odrodził się również toruński żużel. W 1946 roku powstał Toruński Klub Motocyklowy, który w 1962 roku przekształcił się w Klub Spotowy Apator. Pierwsze powojenne wyścigi odbywały się na stadionie przy ulicy Sportowej. W 1950 roku żużlowcy przenieśli się na Stadion Wojskowy przy ulicy Broniewskiego 98, który użytkowali do 2008 roku. W 2009 roku sportowcy rozpoczęli starty na supernowoczesnym stadionie Motoarena Toruń.

Sukcesy toruńskich żużlowców

Toruńscy żużlowcy przez lata pracowali na to, żeby zasłużyć na miano ulubieńców torunian. W 1959 roku po raz pierwszy wzięli udział w rozgrywkach trzecioligowych. Na awans do najwyższej klasy rozgrywek przyszło im poczekać aż 16 sezonów, ale potem było już tylko lepiej. Sukcesy medalowe toruńskich żużlowców na przestrzeni lat wyglądają następująco:

1983 – pierwszy brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

1986 – złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

1990 – złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

1991 – 1994 – brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

1995 i 1996 – srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

2001 – złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski

2003 – srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski

2008 – złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski

2010 – brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

2012 – brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski

2013 – srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski

2016 – srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski

Żużel to z całą pewnością jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Toruniu. Sportowcy zapracowali na wierność kibiców ogromem dostarczanych emocji, walecznymi sercami i wieloma sukcesami. Bilety na najważniejsze mecze żużlowe trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem, a i do oglądania treningów nie brakuje chętnych.

Zobacz także:

Motoarena Toruń — najważniejsze informacje

Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu

Toruń to żużel — 6 ciekawostek

Apartamenty w Toruniu