Piotr Kożurno, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Piotr Kożurno, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Muzeum Okręgowe w Toruniu powstało w 1861 i należy do najstarszych i największych obiektów tego typu w kraju. Instytucja stale się rozwija i poszerza swoją ofertę. Systematycznie organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Chętni mogą wziąć udział w konkursach, również międzynarodowych, spotkaniach ze sławnymi osobami, warsztatach czy wykładach.
7 oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu
W skład Muzeum Okręgowego w Toruniu wchodzi aż 7 obiektów. Każdy z nich daje zwiedzającym szansę na obcowanie z niezwykłymi eksponatami i okazję do niezapomnianych wrażeń.
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Toruński ratusz mieści się w samym sercu zabytkowej starówki i pełni funkcję głównej siedziby muzeum. Można tu podziwiać między innymi prace tak wybitnych postaci jak Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, a z wieży ratuszowej doskonale widać panoramę miasta.
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika to zespół dwóch kamienic, które kiedyś należały do jego rodziny. Obecnie ich wnętrza zostały zaaranżowane w sposób umożliwiający podróż przez życie tego wybitnego astronoma.
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Przy ulicy Łaziennej 16 w Domu Eskenów mieści się Muzeum Historii Torunia. To tutaj każdy zainteresowany dziejami grodu Kopernika może odbyć podróż w czasie i poznać dzieje miasta od okresu osadnictwa aż po dzień dzisiejszy.
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Kolejnym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu jest mieszczące się w pięknej Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Znajdują się w nim wspaniałe dzieła sztuki chińskiej oraz japońskiej. Zobaczyć można między innymi liczące ponad 3000 lat naczynia z brązu, misternie zdobioną chińską porcelanę czy nefretytowe rzeźby. Na szczególną uwagę zasługuje zaaranżowany w wewnętrznym podwórzu ogród orientalny.
Muzeum Toruńskiego Piernika
W dawnym budynku fabryki piernika należącej do rodziny Wesse od 2015 roku funkcjonuje oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, który został poświęcony znanym na całym świecie toruńskim słodkościom. Jest to największy tego typu obiekt w Europie. W swoich zbiorach posiada między innymi bogatą kolekcję drewnianych, oryginalnych form piernikarskich. Jedną z najbardziej lubianych przez zwiedzających atrakcji są warsztaty piernikarskie.
Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika
Po śmierci Tony`ego Halika jego życiowa partnerka Elżbieta Dzikowska przekazała władzom Torunia ponad 800 pamiątek z licznych, wspólnych wojaży, które przez lata odbywali. To wydarzenie stało się impulsem do stworzenia muzeum. Po raz pierwszy, zwiedzający mogli je odwiedzić w 2003 roku. Od tamtej pory ten oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu zlokalizowany przy ulicy Franciszkańskiej 9/11 jest stałym punktem na mapie atrakcji miłośników podróży.
Muzeum Twierdzy Toruń
Umiejscowione w dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej muzeum to jeden z najlepiej zachowanych w Europie kompleksów budowli obronnych. Przyciąga zwłaszcza pasjonatów wojskowości i fortyfikacji. Ogromna ilość informacji, makiet, map, planów, ekspozycji i tablic multimedialnych usatysfakcjonuje każdego miłośnika historii.
Biblioteka Naukowa w Toruniu
Biblioteka Naukowa znajduje się przy ulicy Świętego Jakuba 20A. W jej zbiorach znajdują się głównie krajowe i zagraniczne pozycje z zakresu historii sztuki i kultury, archeologii, numizmatyki, muzealnictwa oraz konserwatorstwa. Ponadto w bibliotece mieści się dział archeologii, który jest jednym z najstarszych zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. W kolekcji działu znajdują się między innymi urny twarzowe, naczynia jeżowate z terenów Cesarstwa Rzymskiego oraz eksponaty z epoki kamienia, brązu i żelaza.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Aktualne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów poszczególnych znajdziecie, klikając na stronie głównej Muzeum Okręgowego w Toruniu w zakładkę interesującego Was oddziału.
Dowiedz się więcej:
Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą