Toruń, choć jest znanym miastem, które rocznie odwiedza około dwóch milionów osób, to jednak potrafi mieć swoje tajemnice. Czy wiecie, że to właśnie w naszym mieście jest największy średniowieczny dzwon w całej środkowej Europie!? Znajduje się na wieży Katedry św. Janów od 22. września 1500 roku.

Co wiemy o Tuba Dei?

Dzwon wisi na oryginalnym, niezmienionym od 600 lat belkowaniu, specjalna drewniana konstrukcja jest poruszana przez kilku silnych mężczyzn, dzięki niej możliwe jest rozkołysanie dzwonu.

Tuba Dei jest jednym z trzech dzwonów w Europie poruszanych …. siłą nóg, a nie rąk. Pozostałe kołysane w taki sposób dzwony znajdują się w Pradze i Paryżu.

Tuba Dei, został wykonany w Toruniu, ze stopu miedzi ze specjalną domieszką srebra i złota, waży 7,5 tony, ma wysokość 2 m, średnicę 2,27 m.

Fenomenem Tuba Dei jest to, że po dziś dzień dzwoni on pięknym, czystym dźwiękiem, świadczy to o niezwykłym talencie ludwisarza. Dzwon  zachowuje wielotonowy dźwięk, w którym obok tonu głównego as pobrzmiewa pięć składowych harmonicznych (alikwotów).

To fakt zupełnie wyjątkowy, ponieważ dzisiejsze renomowane ludwisarnie gwarantują tylko przez okres 25 lat rozkład harmoniczny.

Czy Tuba Dei dzwoni często?

Niestety nie! Dźwięk Tuba Dei rozbrzmiewa w czasie ważnych uroczystości i świąt, zarówno kościelnych, np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, dzień patrona św. Jana 24 czerwca, Nowy Rok oraz Święto Niepodległości lub na okazjonalne wydarzenia wyjątkowej wagi.

Do dziś nie wiadomo kto jest autorem Tuba Dei, w źródłach często podawane jest nazwisko Merten Schmidt, jednak on przebywała na Pomorzu 80-90 lat później.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zgłębienia wiedzy o mniej znanym Toruniu, w naszym cyklu będziemy odkrywali przed Wami więcej ciekawostek i tajemnic Torunia.

 

Zobacz także:

Dlaczego warto zwiedzić Toruń?

Najpiękniejsza ulica w Toruniu

8 mało znanych faktów na temat Torunia

Apartamenty w Toruniu