550 rocznica narodzin Mikołaja Kopernika

District Museum in Toruń, Public domain, via Wikimedia Commons

Rocznica narodzin Mikołaja Kopernika to dla torunian i torunianek wielkie święto. Rokrocznie z tej okazji odbywają się w mieście interesujące imprezy. 550 rocznica będzie obchodzona wyjątkowo hucznie. Dowiedz się, co zaplanowano na 2023 rok.

Krótka historia życia Mikołaja Kopernika

Życiorys najsłynniejszego polskiego astronoma opisywano wielokrotnie i z całą pewnością wydarzy się to jeszcze wiele razy. To bardzo ważne, aby kolejne pokolenia pamiętały o tym, kto zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w domu przy ulicy świętej Anny w Toruniu. W wieku 18 lat podjął studia na Akademii Krakowskiej (obecny uniwersytet Jagieloński). W latach 1491-1495 kontynuował naukę we Włoszech. Prawo oraz medycynę studiował w Bolonii, Padwie, a także Ferrarze. Do Polski wrócił w 1503 i zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim u swojego wuja, biskupa Łukasza Waltzenrode. W tym czasie  Mikołaj Kopernik opiekował się swoim podupadającym na zdrowiu krewnym. Następnie w 1511 roku przeniósł się do Olsztyna, gdzie przez kilka lat pełnił funkcję kanonika.

Ostatnie 33 lata swojego życia astronom spędził we Fromborku. To tam prowadził badania i napisał najsłynniejsze dzieło pt. „O obrotach sfer niebieskich”. Mikołaj Kopernika zmarł 14 maja 1543 roku. Przeżył 70 lat.

Obchody 550 rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu

550 rocznica narodzin Mikołaja Kopernika to wiele ciekawych wydarzeń. Jednym z największych będzie Światowy Kongres Kopernikański. Jego inauguracja przypada na dzień urodzin astronoma – 19 lutego 2023 roku i odbędzie się właśnie w Toruniu.

Ponadto, jak co roku, w lutym w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, której będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Również na luty 2023 roku przewidziano Koncert Kopernikowski. Wybrane utwory będzie wykonywać Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lutym nastąpi także otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji. Centrum będzie się znajdowało na osiedlu Bielany i ma służyć jako miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla osób studiujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu na wrzesień 2023 roku zaplanowało wystawę pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”.

W obchody 550 rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika włączyły się również szkoły z całej Polski. Trwa Ogólnopolski Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Finał konkursu został zaplanowany na 2 czerwca 2023 roku i będzie miał miejsce w Toruniu.

Inne wydarzenia z okazji 550. rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika

W 2023 roku, oprócz wymienionych wyżej dużych przedsięwzięć, w Toruniu będzie miało miejsce wiele mniejszych, także lokalnych inicjatyw. Pod szyldem Mikołaja Kopernika będą odbywały się również zawody sportowe, konkursy malarskie dla dzieci oraz różnego rodzaju warsztaty i spotkania. Warto na bieżąco sprawdzać, co ciekawego dzieje się w mieście.

Apartamenty w Toruniu