Do najstarszych miejskich ogrodów w Polsce należy Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. Jego początki sięgają aż do 1816 r. Zajmuje powierzchnię 25 hektarów, z czego 0,5 zajmują wody. Znajduje się tam wiele atrakcji, które warto odhaczyć na liście, zwiedzając miasto Toruń.

Ławka Schillera

To ławka upamiętniająca  poetę Friedricha Schillera, przedstawiciela niemieckiego romantyzmu, autora „Ody do radości”. Powstała w 1909 roku z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza. W 2004 r., z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej, została gruntownie odnowiona.

Staw parkowy

W Parku Miejskim znajdują się dwa stawy, sukcesywnie oczyszczane i porządkowane. Ustawiono tam drewniany domek dla kaczek i ptactwa wodnego. Znajduje się tam także  kaskada, w sąsiedztwie zlokalizowano ciekawą grotę.

Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych

Batalion Balonowy stacjonował w Toruniu przez całe 20-lecie międzywojenne. Była to jednostka elitarna. Żołnierze wojsk balonowych byli zaangażowani w  obronę granic odrodzonej Rzeczypospolitej, szczególnie podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Kilkunastu z nich wówczas poległo. To właśnie im towarzysze broni poświęcili toruński monument, zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza Michała Kamieńskiego. 5 maja 1937 r. został uroczyście odsłonięty w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Podczas II wojny światowej zniszczyli go Niemcy. W 2018 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia powstał komitet odbudowy tego pomnika. Wybrano autora kopii, którym jest toruński artysta Maciej Jagodziński-Jagenmeer. 14 sierpnia 2020 r., w przeddzień Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, w roku 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski, odsłonięto odbudowany pomnik.

Amfiteatr

To niewielka scena i półkoliste siedziska, które umożliwiają zorganizowanie w parku kameralnych imprez i koncertów.

Szlaki

Na terenie parku znajduje się odcinek przyrodniczo-edukacyjnej ścieżki dydaktycznej prowadzącej z niedalekiego Przysieka, a także odcinki szlaków turystycznych: pieszego czarnego „fortecznego” oraz rowerowego niebieskiego. Zostały wyznaczone przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Teren przy Martówce

Mamy tu dwa tereny rekreacyjne, które w 2005 r. zostały rozszerzone i na nowo zagospodarowane. Uporządkowane trawniki, ścieżki, place zabaw, boiska oraz kamienne stanowiska do grillowania. Przerzucony przez Martwą Wisełkę romantyczny mostek uprzyjemnia pobyt  w tej części parku. W pogodne popołudnia na Martówce można spotkać spacerowiczów, rodziców z dziećmi, rowerzystów, wędkarzy.

Park Miejski – wypoczynek z dzieckiem

Rodzice z dziećmi często korzystają z dwóch kolorowych i bogato wyposażonych placów zabaw, które powstały przy ul. Konopnickiej. Są tam piaskownice oraz różnego typu huśtawki i drabinki, zjeżdżalnie, karuzele. Znajduje się tam boisko sportowe. Miłośnicy sportów zimowych korzystają z toru saneczkowego.

Mamy nadzieję, ze Parki Miejski na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu stanie się Waszą ulubioną miejscówką podczas pobytu w Toruniu. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Rentoom.