Planetarium Toruń – Centrum Popularyzacji Kosmosu jest jedną z największych atrakcji Torunia. Jest obiektem kulturalny prowadzony przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Planetarium w Toruniu zostało uroczyście otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł „A jednak się kręci”.

Na sali wyświetlane są pokazy astronomiczne. Projekcje te trwają około 40 minut. Opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk.

Sercem sali Planetarium jest projektor, wokół którego znajduje się 189 foteli. Goście siedzą sobie wygodnie w fotelach, oglądając seans. Nad ich głowami na kopule o średnicy 15 metrów pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje.

Opowieść prowadzi narrator, a całości dopełnia muzyka. Planetarium Toruń oprócz klasycznie rozumianego Planetarium (sala projekcyjna pod kopułą) to wystawa interaktywna – Sala Geodium oraz interaktywna i multimedialna przestrzeń Baza MARS#17.

Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Model kuli ziemskiej jest centralnym punktem, o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł widzowie dowiedzą się, dlaczego są cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów.

Baza MARS#17 to interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie można wcielić się w rolę członka załogi. Każdy otrzymuje zadania i czynności do wykonania niezbędne do tego, aby przeżyć poza Ziemią. Są to m.in. monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu Czerwonej Planety czy właściwe gospodarowanie energią.

Planetarium Toruń to jedna z ciekawszych atrakcji miasta Toruń, której nie można pominąć podczas wycieczki do Torunia. Serdecznie polecamy młodszym i starszym turystom!