planetarium toruń

Centrum Popularyzacji Kosmosu

Planetarium w Toruniu mieści się przy ul. Franciszkańskiej 15. Pierwszy pokaz w obiekcie odbył się 19 lutego 1994 roku i nosił tytuł „A jednak się kręci”. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Za sprawą rotundowego kształtu i charakterystycznej półkolistej kopuły budynek łatwo rozpoznać nawet z daleka.

Na środku sali głównej planetarium znajduje się projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss. Wokół niego osadzonych jest 189 foteli. Nad głowami widzów góruje kopuła planetarium, której średnica wynosi około 15 metrów. Na jej tle wyświetlane są kosmiczne seanse. Widzowie mogą podziwiać układy gwiazd, konfiguracje planet, fazy księżyca, a nawet zjawisko zaćmienia. O wszystkim, co widzimy na sztucznym niebie, opowiada narrator, dzięki czemu dokładnie wiemy, na co patrzymy w danym momencie.

Ponadto do dyspozycji gości pozostają dwie wystawy interaktywne. Sala Geodium została otwarta 22 kwietnia 2012 roku. Jej sercem jest model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 metra, a istotą wystawy jest planeta Ziemia i zachodzące na niej przemiany. Zwiedzający mają także możliwość korzystania ze stanowisk multimedialnych, które poświęcone są takim zjawiskom jak pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, konwekcja, atmosfera Ziemi, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, lepkość cieczy, cyklon, źródła energii odnawialnej, tornado, spłaszczenie planet, start rakiety, zorza polarna.

Druga sala Mars#17 to replika przestrzeni bazy kosmicznej. W jej wnętrzu zwiedzający mogą poczuć się niczym członkowie prawdziwej kosmicznej załogi. W czasie 40-minutowego seansu przed zwiedzający stają przed koniecznością wykonywania różnych zadań niezbędnych do tego, aby przeżyć w przestrzeni kosmicznej oraz zbadać próbki pochodzące z czerwonej planety. Ta wystawa została oddana do użytku 12 lutego 2018 roku.

Godziny otwarcia

  • poniedziałek – nieczynne
  • od wtorku do piątku – 8:30 – 15:00
  • sobota – 10:00 – 17:00
  • niedziela – 10:30 – 16:00

Cennik

- Atrakcja - bilet ulgowy bilet normalny
Seans w sali planetarium 13 zł 17 zł
Wystawa interaktywna Baza Mars #17 10 zł 12 zł
Wystawa interaktywna Sala Geodium 10 zł 12 zł

* Bilety ulgowe przysługują dzieciom do lat 7, uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom.