Toruńskie pierniki są jednym z najbardziej znanych produktów regionalnych w Polsce. Historia pierników, związana oczywiście z Toruniem, sięga już średniowiecza.
Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z XIV wieku. Wówczas miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a pierniki były jednym z najważniejszych towarów produkowanych przez toruńskich rzemieślników. Ciasto wyrabiało się (i wyrabia do tej pory) ręcznie ze składników takich jak: mąka, woda, mleko, miód i przyprawy w odpowiednich proporcjach, a następnie wypieka się je w piecu.
Ciekawostką jest, że piernikarze w swych wyrobach często nawiązywali do wątków patriotycznych – wypiekano pierniki kształtem przypominające polskie postacie historyczne. I tak oto w XVII wieku wykonano niecodzienne formy piernikarskie, które przedstawiały dwie pary monarsze: Zygmunta III Wazę z żoną Konstancją oraz Władysława IV Wazę z Cecylią Renatą.
W ciągu wieków pierniki te zyskały na popularności i nawet zaczęły być eksportowane do obcych krajów. Przez lata produkcja toruńskich pierników przeszła wiele zmian, jednak tradycyjne receptury i metody produkcji zostały zachowane i przetrwały do dziś.
Historia pierników katarzynek
Powstawały także różne kształty tych ciasteczek, a jednym z najbardziej charakterystycznych są katarzynki. Istnieje wiele legend o powstaniu katarzynek. Jedna z nich opowiada o starym piernikarzu, który na starość zaczął podupadać na zdrowiu, nie miał już sił na produkcję pierników, więc poprosił swoją córkę Katarzynkę o zastąpienie go. Katarzynka nie miała doświadczenia w przygotowywaniu tych ciasteczek, ale znała recepturę. Gdy miała już gotowe ciasto i nadszedł czas, aby wypiekom nadać kształt, okazało się, że formy używane przez ojca zniknęły. Katarzynka nie chciała martwić staruszka, więc uznała, że sama uformuje ciasto. Chwyciła za kubeczek i zaczęła wycinać nim medaliony. Kiedy wkładała je do pieca, chciała zmieścić ich jak najwięcej, więc lądowały blisko siebie. Tam, gdzie trzy pary połączyły się w jednego pierniczka, powstał nieznany dotąd kształt. Katarzynka poszła z nimi na rynek, gdzie spotkała się z większym powodzeniem niż dotychczas. Kształt, który powstał nieumyślnie, przetrwał i piernikarze powtarzają go do dziś.
Pierniki obecnie
Historia pierników mocno związała się z Toruniem. Obecnie w mieście działa kilka firm produkujących pierniki, a ich smak i jakość są nadal bardzo wysokie. Wielu turystów odwiedzających Toruń wybiera piernik jako pamiątkę z wakacji. W sklepach z pamiątkami można znaleźć różne rodzaje pierników, a ich opakowania często ozdobione są motywami związanych z miastem, takimi jak kopuła katedry św. Jana czy ratusz na Rynku Staromiejskim.
W Toruniu znajduje się Muzeum Piernika, które prezentuje historię i tradycje produkcji toruńskich pierników oraz umożliwia zwiedzającym degustację różnych rodzajów tych ciastek. Oprócz tego można wziąć udział w warsztatach wypieku pierników.
Toruńskie pierniki to nie tylko pyszna i tradycyjna polska słodycz, ale również ważny element historii i kultury miasta Torunia. Serdecznie zachęcamy do skosztowania tego regionalnego produktu podczas zatrzymania się w jednym z naszych apartamentów.
Comment (0)