Toruński jarmark bożonarodzeniowy

Co roku, w okolicach Świąt Bożego Narodzenia na Toruńskiej Starówce swoje stragany rozkładają lokalni przedsiębiorcy, a obok pomnika Mikołaja Kopernika staje tradycyjna choinka. Toruński jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się jakich atrakcji możesz się spodziewać i skąd wzięła się tradycja świątecznych jarmarków.

Co można kupić na toruńskim jarmarku bożonarodzeniowym?

Podczas toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego można kupić świąteczne ozdoby, ręcznie wykonaną biżuterię, bibeloty, oryginalną odzież, w tym świąteczne szale, rękawiczki czy skarpety, przyprawy, miody, wyroby wędliniarskie, różnego rodzaju sery, słodycze i oczywiście pachnące pierniki. Głodni i spragnieni mogą skosztować niektórych specjałów na miejscu.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych?

Atrakcje przewidziane dla najmłodszych co roku są trochę inne. Najczęściej dzieci mogą skorzystać z przejażdżki pięknie oświetloną karuzelą lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle dużych rozmiarów sań i innych figur. Ponadto w planie wydarzeń znajdują się zawsze różnego rodzaju animacje, konkursy, spektakle oraz koncerty.

 Wydarzenia podczas toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego

Inaugurację toruńskiego jarmarku świątecznego zazwyczaj uświetnia parada przy akompaniamencie orkiestry dętej. Następnie uroczyście włączane jest oświetlenie miejskiej choinki. Ponadto w poprzednich latach można było podziwiać pokaz iluzjonisty, wysłuchać bajek czytanych przez Mikołaja, zobaczyć pokaz sztuki barmańskiej oraz pokaz strzyżenia brody, a także obejrzeć seans filmowy pod gwiazdami. Tradycją stał się również Toruński Bieg Mikołajów oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Program toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego jest co roku niezwykle bogaty i zawsze znajduje się w nim miejsce na akcent dobroczynny. W 2021 roku zorganizowano między innymi zbiórkę na rzecz Fundacji Kociniec Koci Sierociniec. Szczegółowy harmonogram toruńskiego jarmarku bożonarodzeniowego znajdziecie na dedykowanej mu stronie internetowej.

Skąd pochodzi tradycja jarmarków bożonarodzeniowych?

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych przywędrowała do Polski z Niemiec. Pierwsze niemiecki jarmarki odbywały się już w XIV wieku. Historycy donoszą, że najwcześniejszy z nich odbył się w 1310 roku w Monachium. Jednak za najstarszy niemiecki jarmark świąteczny uznawany jest ten odbywający się w Dreźnie. Obecnie najbardziej oblegane w Europie jarmarki odbywają się w:

  • Wiedniu – Rathausplatz,
  • Budapeszcie – Plac Vörösmarty,
  • Pradze – Rynek Starego Miasta.

Początkowo jarmarki bożonarodzeniowe miały charakter jednodniowych targów, podczas których kupcy sprzedawali własne wyroby spożywcze. Z czasem asortyment uległ znacznemu rozszerzeniu i dzisiaj na stoiskach możemy znaleźć przeróżne produkty świąteczne.

Zobacz także:

Mikołajki w Toruniu

Za co dzieci kochają Toruń?

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Apartamenty w Toruniu