Mikołaj Kopernik

Kopernik wysławił Toruń jako astronom, koniec i kropka. Myślicie, że to wszystko na ten temat? Okazuje się, że nie! Tradycje Torunia są o wiele bogatsze i pojęcie Astronomiczny Toruń nie jest związane tylko z Mikołajem Kopernikiem.

Mikołaj Kopernik jest znaną postacią ze świata astronomii i nazwa Miasto Kopernika często funkcjonuje zamiennie z nazwą Toruń. To właśnie w Toruniu Kopernik pracował nad swoją teorią heliocentryzmu. Jednak Kopernik wykazał się nie tylko jako astronom. Dowodził także i to z sukcesem obroną miasta był również znanym lekarzem, a także ekonomem. To on jest autorem słynnych słów – „Gorszy pieniądz wypiera lepszy pieniądz”. Nie był więc tylko astronomem i nie tylko on sam zapracował na miano astronomicznego miasta.

Kto jeszcze wysławił astronomiczny Toruń?

Pierwszym naukowcem, który odkrył, że planety krążą nie tylko wokół Słońca, był Aleksander Wolszczan. Zdarzenie to miało miejsce w Arecibo – przy użyciu największego wówczas radioteleskopu na świecie. Jednak Aleksander Wolszczan przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Tu uzyskał wykształcenie astronomiczne oraz tytuł doktora. Na UMK pracował też jako stażysta oraz asystent.

Piwnice pod Toruniem

Słyszeliście o wsi Piwnice? To właśnie tam, funkcjonują dwa radioteleskopy – o średnicy 15 m i 32 m. Drugi jest największym tego typu urządzeniem w naszym kraju, kształcą się na nim przyszli astronomowie. Dzięki radioteleskopom można dokładnie obserwować to, co się dzieje w kosmosie. Jeśli interesuje Was astronomia, radioastronomia to w tym miejscu odbywają się wycieczki. Ten ośrodek stanowi atrakcję turystyczną.

Planetarium

To jeszcze nie koniec. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń” prowadzi pokazy astronomiczne, które wiernie oddają wygląd nieba w danej chwili. Zaprasza także na wystawy.

Chcesz zostać astronomem? Fascynuje Cię świat kosmosu? A może Twoje dziecko nieustannie przebiera się za kosmonautę i zadaje sto pytań do kosmosu, na które Tobie ciężko jest znaleźć odpowiedź? Na wszystkie te małe problemy, jest tylko jedna mądra rada – wycieczka do Torunia!

Zanim jednak kupisz bilety na wszystkie astronomiczne wydarzenia, zarezerwuj jeden z naszych wygodnych i świetnie wyposażonych apartamentów. Zapraszamy do Rentoom.