Barbarka

Toruń jest miastem, w którym nie brakuje leśnych krain 😊, w ostatnim artykule zachęcaliśmy Was do rekreacji na świeżym powietrzu na terenie Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, dziś chętnie zaprosimy Was do Barbarki, starego osiedla leśnego położonego w północno-zachodnich krańcach Torunia. Nazwa Barbarka nie jest przypadkowa, pochodzi od św. Barbary, stojącej wśród lasów (Sancta Barbara in Bormol).

Pierwsza kaplica istniała tu przed 1299 rokiem w miejscu niepotwierdzonego objawienia się świętej Barbary niejakiemu pustelnikowi. W średniowieczu i w czasach nowożytnych było to bardzo popularne miejsce pielgrzymek. Funkcjonował tu również młyn.

Na przełomie XIX i XX w., a głównie w okresie międzywojennym XX w., Barbarka była miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców miasta Toruń. Aktualnie jest to obiektem łączącym historię dawniejszą z bliską (znajduje się tam także cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego).

Charakteryzuje ją atrakcyjny krajobrazie leśny (bory, dąbrowy i olszyny), który otaczają stawy Poza pospolitymi borami sosnowymi i mieszanymi rosną tu także partie dąbrowy, ubogiego grądu, łęgu olszowego i olsu.

Do Osady Leśnej na Barbarce możecie pojechać samochodem, autobusem oraz rowerem.

Zwiedzicie tam miejsce kultu religijnego-zabytkową kaplicę św. Barbary, zarządzaną przez parafię św. Antoniego w Toruniu, Miejsce Pamięci Narodowej upamiętniające pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Torunia i okolic. W roku Niemcy rozstrzelali około 600 więźniów Fortu VII im. Kościuszki, głównie przedstawicieli inteligencji, wydarzenie to upamiętnia masowy grób-pomnik.

Na terenie Osady znajdują się budynki Szkoły Leśnej, Bazy Noclegowej, stajni, stodoły oraz budynki gospodarcze. Dla turystów przygotowano atrakcje w postaci Parku Linowego, parku z mini golfem, placu zabaw i palenisk. Wyznaczona tu także sieć ścieżek turystyczno-edukacyjnych.

Zapraszamy do Barbarki

Zwiedzacie w najbliższym czasie Toruń? Serdecznie polecamy Wam wypoczynek na terenie Barbarki. Nie zapomnijcie sprawdzić oferty naszych apartamentów (link), w których wygodnie zrelaksujecie się po dniu pełnym wrażeń.