Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Ola Zaparucha, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Muzeum Historii Torunia mieści się w centrum przy ulicy Łaziennej 26 w zabytkowym, pochodzącym z okresu renesansu Domu Eskenów. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć właśnie w tym punkcie, zwłaszcza jeśli jesteś pasjonatem historii i interesują Cię dzieje miasta od jego powstania aż do czasów współczesnych.

Dom Eskenów — odrobina historii

Dom Eskenów to piękny, monumentalny budynek wzniesiony z wykorzystaniem czerwonej cegły. Budowa została rozpoczęta na polecenie ówczesnego burmistrza Torunia Henryka Hitfelda, ale jej dokładna data nie jest znana. Szacuje się ją na początek XIV wieku. Pierwsza oficjalna wzmianka na tematy Domu Eskenów znajduje się w dokumentach z XV wieku. W tym okresie był on własnością rodziny Hitfeldów. W XVI wieku został odkupiony przez Franciszka Eskena i to właśnie jego rodzina najdłużej była w posiadaniu rezydencji. To również za jej sprawą ta gotycka budowla, stała się renesansową rezydencją miejską.

Od XVIII wieku Dom Eskenów wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. To przyczyniło się do utraty jego świetności. Przez pewien czas znajdował się tam nawet spichlerz. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku magazynowano tam mak. Z powodu swojego wyglądu i dawnego przeznaczenia Dom Eskenów bywa nazywany również czerwonym spichlerzem. Od 1990 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Co oferuje Muzeum Historii Torunia?

Obiekt w całości skupia się na historii Torunia. Na czterech kondygnacjach udostępniono zwiedzającym wiele ciekawych, również multimedialnych ekspozycji, które w chronologiczny sposób opowiadają dzieje Grodu Kopernika. Im wyżej, tym bliżej czasów współczesnych.

Ciekawą atrakcją jest możliwość przymierzenia stroju pruskiego żołnierza oraz krzyżackiego rycerza. Zwiedzający mogą także ułożyć puzzle i obejrzeć kilkunastominutowy film zrealizowany w technologii 3D, zatytułowany „Księga Toruń 3D”. Dużym zainteresowanie turystów cieszy się wystawa poświęcona epoce PRL.

Będąc w Muzeum Historii Torunia, warto zwrócić uwagę na architekturę budynku. Zwłaszcza że zachowane zostały niektóre spośród jego oryginalnych elementów. Do najbardziej znanych należy wnęka umywalkowa zlokalizowana w wysokiej sieni. Wyjątkowo pięknie prezentują się także zdobiące strop renesansowe polichromie z końcówki XVI wieku. Najcenniejszym elementem Domu Eskenów jest renesansowy, bogato zdobiony portal wejściowy stanowiący doskonały przykład rzeźby renesansowej.

Zobacz także:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ratusz Staromiejski

Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Muzeum Twierdzy Toruń

Apartamenty w Toruniu