Muzeum Twierdzy Toruń

Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się przy ulicy Wały Generała Sikorskiego 23/25. Zlokalizowane zostało w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, które stanowiły element XIX wiecznego systemu obronnego wschodniej granicy Prus. Toruńskie fortyfikacje to jedne z najlepiej zachowanych w Europie obiektów tego typu. Z tego powodu są doskonałą atrakcją dla miłośników budownictwa obronnego.

Koszary Bramy Chełmińskiej zostały przygotowane dla około 160 żołnierzy. Znajdował się tam również skład amunicji dla dział ustawionych na wale chroniącym budynek. Blok koszarowy mierzy 113 metrów, składa się z 16 komór, które podzielono na 26 pomieszczeń. Nad ich sklepieniem wylano grubą, ponad metrową warstwę betonu, która miała chronić je przed pociskami wroga.

Co oferuje Muzeum Twierdzy Toruń?

Muzeum Twierdzy Toruń to 126 metrów korytarzy, 14 sal wystawienniczych oraz taras widokowy. Obiekt został oddany do użytku w lutym 2021 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 przez większość czasu pozostawał zamknięty. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w listopadzie 2021.

 Wrażenie robi już samo otoczenie muzeum. Świetnie zachowane mury, zadbana zieleń i liczne ławeczki, z których można podziwiać imponujące widoki, powodują, że spacer wzdłuż fortyfikacji, jest prawdziwą przyjemnością. Przed wejściem do budynku stoi stary ciągnik matki Deutz, który wzbudza prawdziwy zachwyt wśród dzieci, ale nie tylko.

Wewnątrz obiektu dla zwiedzających zostały przygotowane wystawy przedstawiające historię toruńskich fortyfikacji. Mnogość makiet, planów, map, modeli i ekranów multimedialnych zachwyci każdego fascynata militarnej historii naszego kraju i pozwoli zrozumieć zagmatwane dzieje fortyfikacji Torunia.

Elementy mundurów wojskowych z różnych epok oraz całe stroje prezentowane na manekinach zainteresują nawet najmłodszych odwiedzających. Turyści na dłużej zatrzymują się także przy ekspozycji hełmów wojskowych. Uwagę przyciąga prezentacja broni będącej na wyposażeniu żołnierzy. Warto dokładniej przyjrzeć się przewoźnej wieży pancernej. Ciekawostką jest także gra interaktywna polegająca na odlewaniu kuli i strzelaniu z armaty do celu.

Informacje dodatkowe

Przed muzeum znajduje się dość duży, darmowy parking, na którym można stać bez opłat przez 2 godziny. W poniedziałki muzeum jest zamknięte, natomiast w środy możemy zwiedzać je bez konieczności kupowania biletu. Istnieje możliwość zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Ta opcja jest bardzo chwalona przez turystów, którzy już skorzystali z oferty Muzeum Twierdzy Toruń.

 Zobacz także:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ratusz Staromiejski

Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Apartamenty w Toruniu