Jeden weekend w Toruniu na pewno nie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko. Na szczęście Toruń jest tak zachwycający, że kto raz go odwiedzi, zawsze wraca. Będąc w Toruniu po raz pierwszy, warto dobrze zaplanować czas, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy zaledwie dwa dni.
Nocleg w Toruniu
To, gdzie postanowisz się zatrzymać, jest naprawdę ważne. Dobrze wybrana lokalizacja to również dobry punkt wyjściowy do dalszego zwiedzania. Szukając miejsca na nocleg, warto wziąć pod uwagę, co chcesz zobaczyć. Inny apartament będzie odpowiedni gdy chcesz być jak najbliżej toruńskiej Starówki, a inny jeśli wolisz okolice Bulwaru Filadelfijskiego.
Wśród naszych 61 unikatowych apartamentów z pewnością znajdziesz taki, który spełni Twoje oczekiwania.
Toruńska Starówka
Pierwszy dzień znajomości z Toruniem proponujemy przeznaczyć na zwiedzanie toruńskiej Starówki, która składa się z trzech części — Starego Miasta z Rynkiem Staromiejskim, Nowego Miasta z Rynkiem Nowomiejskim i Ruin Zamku Krzyżackiego, który dwie pierwsze części od siebie oddziela.
Rynek Staromiejski w Toruniu to miejsce niezwykle klimatyczne, pełne urokliwych uliczek, tajemniczych, zakamarków, restauracji, kawiarenek oraz zachwycającej architektury. Na szczególną uwagę zasługuje neorenesansowy Dwór Artusa — miejsce licznych koncertów i wystaw oraz barokowa Kamienica Pod Gwiazdą — obecnie Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Z pewnością warto zwiedzić zabytkowy Ratusz Staromiejski, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Jeśli dobrze się rozejrzysz, w okolicach ratusza z pewnością zauważysz posąg grającego na skrzypcach flisaka, psa Filusia z melonikiem w pyszczku i osła — pręgierza. Z tymi posągami wiążą się interesujące historie.
Z rynku Starego Miasta spacerkiem można przejść do Ruin Zamku Krzyżackiego. Do zwiedzania udostępnione są dziedziniec, podziemia oraz gdanisko. Na terenie ruin zobaczyć można także kilka ciekawych, stałych oraz okresowych ekspozycji.
Nowe Miasto wraz z Rynkiem Nowomiejskim to nieco młodsza część Zespołu Staromiejskiego w Toruniu. W samym sercu rynku warto zwrócić uwagę na przepiękny budynek dawnego zboru ewangelickiego. Rozejrzyjcie się również za gospodą „Pod Modrym Fartuchem”. Według zapisów i podań to najstarsza gospoda w Polsce (prawdopodobnie 1489 rok). Uważa się, że była miejsce spotkań królów. Podobno odwiedzał ją również sam Napoleon Bonaparte.
Od Mikołaja Kopernika do toruńskiego piernika
Drugi dzień zwiedzania warto poświęcić na nawiązanie znajomości z dwoma najbardziej popularnymi symbolami miasta.
O Mikołaju Koperniku uczy się każde dziecko już w szkole podstawowej. Znamy go wszyscy i prawie wszyscy wiemy, że jest jednym z symboli Torunia. Będą w Toruniu po raz pierwszy nie sposób ominąć Domu Mikołaja Kopernika. W muzeum poświęconym pamięci, tego wybitnego polskiego astronoma, będziecie mieli okazję poznać historię jego życia opowiedzianą za pośrednictwem zebranych pamiątek. Doskonałym uzupełnieniem podróży śladem Mikołaja Kopernika będzie wizyta w toruńskim planetarium. Tam, podczas wybranego seansu oraz zwiedzania dostępnych ekspozycji na własne oczy będziecie mogli poznać tajemnice kosmosu.
Toruńskie pierniki są najsłynniejsze w Polsce i to one sprawiają, że miasto pachnie miodem oraz cynamonem. Aby poznać tajemnicę ich niezwykłego smaku, warto wybrać się do Żywego Muzeum Piernika. Tam będziecie mieli okazję poznać historię toruńskiego piernika, samodzielnie wyrobić ciasto i udekorować gotowy produkt. Miejsce jest doskonale przemyślane i gwarantuje świetną zabawę zarówno dorosłym jak i dzieciom.
A jeśli starczy czasu?
Zachęcamy Was do wizyty w Domu Legend Toruńskich. Tam poznacie najciekawsze historie związane z Toruniem. Wystylizowani aktorzy opowiedzą Wam, skąd wziął się Tuba Dei, kim była mniszka Katarzynka i jaka historia wiąże się z Krzywą Wieżą w Toruniu.